Zamki małopolskie – które są warte odwiedzenia?

0
1545

W Małopolsce nie brakuje przepięknych zamków. A ich znaczna część jest w zasięgu krótkiej podróży, prosto z Krakowa. Są to miejsca niezwykle ciekawe, które swoim wyjątkowym klimatem przyciągają turystów z różnych zakątków kraju i świata, bez względu na porę roku. Jeżeli jesteśmy miłośnikami historii, jest to dla na idealna okazja, by wyruszyć szlakiem zamków małopolskich.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/szlakiem-zamkow-malopolskich/

Zamek w Niedzicy

Powstał w latach pomiędzy 1320, a 1325 rokiem. Został wybudowany jako warownia na ziemiach, które w tamtych czasach były dzielone między Polskę, a Węgry. Obecnie w zamku Niedzica znajduje się niezwykłe muzeum, które stanowi jedną z ważniejszych atrakcji województwa małopolskiego. W ruinach zamku została znaleziona mapa, która ma prowadzić do mitycznego skarbu znajdującego się w wodach Tititaca.

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie powstał w XIII wieku na wysokim wzgórzu. Jego właściciel często się zmieniał, a historia zamku w Czorsztynie jest dość burzliwa. Na początku był on strażnicą pograniczna węgiersko-polskiego. Z czasem stał się niewielkim grodem drewnianym, do którego została dobudowana wieża cylindryczna i został przekształcony w piękną warownię. W dzisiejszych czasach zamek w Czorsztynie to jedna z głównych atrakcji turystycznych.

Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn powstał w średniowieczu, prawdopodobnie na początku XIV wieku. Nazywany był kiedyś „małym Wawelem”, jednak z czasem uległ wielokrotnie zniszczeniu. Głównie było to wynikiem dość częstych zmian zarządców. Zamek nie mógł zostać odbudowany, ponieważ brakowało wtedy pieniędzy. Dopiero, gdy trafił pod opiekę gminy Krzeszowice został odrestaurowany, prace zostały zakończone w 2016 roku.

Zamek w Wieliczce

Wieliczka to miasto, które jest zazwyczaj kojarzone przez większość osób z kopalnią soli. Jednak oprócz tej atrakcji, ma jeszcze do zaoferowania kilka innych. Jednym z nich jest zamek, który został wybudowany pod koniec XIII wieku. Na początku był centrum lokalnego życia, ale to nie wszystko. Można powiedzieć, że był także siedzibą jednego z największych przedsiębiorstw w Europie – Żup Krakowskich. Obecnie zamek w Wieliczce został wpisany na listę zabytków UNESCO, a znajduje się w nim teraz muzeum.

Zobacz też: http://www.turistiko.pl/jakie-atrakcje-czekaja-na-turystow-odwiedzajacych-krakow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ