Rodzinne odkrywanie Albanii – atrakcje i zabytki

0
312
Rodzinne odkrywanie Albanii

Chociaż Albania leży nad Morzem Jońskim i Morzem Adriatyckim, niedaleko Włoch i Grecji, uważanych za wakacyjne raje, przez lata nie mogła przebić się jako atrakcyjny kraj do świadomości turystów. Wpływ miała na to głównie niezbyt dobra sytuacja gospodarcza tego kraju. Obecnie jednak atrakcje turystyczne Albanii kuszą kolejnych zwiedzających i zachęcają do odkrywania.

Miasto tysiąca okien

Zanim wybierzemy się do Albanii, warto, abyśmy odwiedzili stronę internetową https://sklep.polskaniezwykla.pl/280-albania. Czeka tam na nas między innymi mapa Albanii, na której znajdziemy pierwsze z miejsc, do którego warto się udać, a mianowicie do położonego w południowej części kraju miasta Berat, nazywanego również Miastem tysiąca okien, a to z uwagi na odznaczające się domy z okiennicami w ciemnym kolorze. Domy usytuowane są na wzgórzu, dlatego wyglądają jakby stały jeden na drugim.

Berat powstał jako osada iliryjska, w następnych wiekach przekształcono ją w miasto zamkowe noszące nazwę Antypatrea. Przez stulecia było ono rozbudowywane. Na jego obszarze powstały m.in. kościoły bizantyjskie, które zostaną docenione przez miłośników architektury sakralnej. Obiekty ozdobiono ikonami i freskami.

Miasto tysiąca schodów – Gjirokastёr

Miasto tysiąca schodów, Miasto muzeum, to wyłącznie wybrane określenia, którymi opisywane jest Gjirokastёr. Brzmi obiecująco i zachęcająco, nieprawdaż? I tak jest w rzeczywistości! Z pewnością nie będziemy rozczarowani, udając się tam na wakacje w Albanii.

Można pospacerować po klimatycznej starówce składającej się z plątaniny dość wąskich uliczek. Ustawione przy nich domy pokryte zostały tamtejszym łupkiem, od którego wzięło się następne określenie: Miasto białych dachów.

Przemierzając starówkę, dotrzemy niebawem do znajdującej się na szczycie twierdzy z XIV wieku, która jest ważną budowlą militarną i historyczną, ale przede wszystkim wspaniałym punktem widokowym. Wystarczy, że spojrzymy w dół na obszerną panoramę z górami oraz miastem u naszych stóp, a z pewnością przez długi czas nie będzie się nam chciało zejść w dół.

Miasto Kruja

Wybierając się na wakacje w Albanii, warto odwiedzić także miasto Kruja, które jest bardzo ważne dla historii całego kraju. Założono je być może już w X wieku, później podbili je Turcy, a następnie odbił je z ich rąk osławiony bohater Skanderbeg, który ustanowił tam własną siedzibę. Dlatego też powinno się odwiedzić tamtejszy zamek będący wielką atrakcją w okolicy. Warto również odwiedzić Muzeum Skanderbega i napawać się powolnym życiem miejscowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ