Rozsądek na wakacjach, czyli jak nie zbankrutować na urlopie

0
2413

Wyjazd na wakacje to często duży koszt i niejednokrotnie mogą nas zaskoczyć różne wydatki w czasie wypoczynku. Warto je przewidzieć i zaplanować, ponieważ nic tak nie niszczy wakacji, jak martwienie się o pieniądze. Podpowiadamy, jak rozsądnie dysponować wakacyjnym budżetem w czasie urlopu, żeby nie zbankrutować.

Według badania Diners Club Polska, w 2018 roku na wakacje planuje pojechać ponad 70% Polaków. To aż o 15% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej ankietowanych (40%) chce spędzić urlop w kraju, jednocześnie znacznie wzrósł odsetek turystów chcących wypoczywać za granicą (27%). W 2017 roku na zagraniczne wakacje planowało wyjechać tylko 13,9% Polaków. Takie podróże najczęściej wybierają osoby w wieku 30-39 lat. Natomiast na wypoczynek w kraju decydują się najmłodsi ankietowani w wieku 18-29 lat.

– To, czy wybieramy wakacje w kraju, czy za granicą zależy przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujemy na wypoczynek. Wojaże zagraniczne często wiążą się z wyższymi kosztami, nierzadko przekraczającymi ponad 2 000 zł za osobę – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. – Młodsi ludzie, studenci lub osoby dopiero rozpoczynający swoją karierę zawodową najczęściej korzystają z tańszej formy wypoczynku, wybierając samodzielnie zorganizowany wyjazd nad polskie morze lub w góry. Coraz popularniejsze jest jednak finansowanie nawet droższych wakacji za pomocą pożyczki na raty miesięczne.

Ile wydajemy na wakacje?

Wróćmy jeszcze na chwilę do badania Diners Club Polska. Wynika z niego, że około 40% Polaków planujących wyjechać na wakacje chce przeznaczyć na wypoczynek od 1 000 do 2 000 zł na osobę. Ponad 21% ankietowanych nie zamierza na ten cel przeznaczać więcej niż 1 000 zł, a 12% wyda na wakacje tylko 500 zł na osobę. Na wyższe koszty wakacyjne jest przygotowanych 16,2% Polaków – ta grupa przeznaczy na wypoczynek od 3 000 do 4 000 zł. Natomiast najdroższy urlop, w kwocie powyżej 4 000 zł za osobę, planuje tylko około 6,2% naszych rodaków.

Zagraniczny wyjazd kosztuje polskiego turystę średnio około 1 864 zł za osobę – to kwota wyższa o 99 zł niż w roku poprzednim. Natomiast na wakacje w Polsce musimy przeznaczyć około 1 588 zł za osobę.

Jak rozsądnie dysponować pieniędzmi na wakacjach?

Wakacje wiążą się z kosztami. Warto dobrze rozplanować wszystkie wydatki. Najdroższe są zagraniczne wycieczki, zwłaszcza te wykupione w biurze podróży. Jednak nawet planując taką podróż, możemy znaleźć sposoby, żeby więcej pieniędzy zostało nam w kieszeni. W tym celu warto skorzystać z ofert promocyjnych. Rezerwując letni wypoczynek już w sezonie zimowym, możemy zaoszczędzić nawet 20-30% całego kosztu wyjazdu. Podobnie jest, gdy skorzystamy z oferty Last Minute. Jednak w ostatnim przypadku na wyjazd trzeba zdecydować się szybko.

Będąc na wakacjach, najwięcej wydajemy na przyjemności, atrakcje i smakołyki. Wiadomo, że w trakcie urlopu często nie liczymy się z pieniędzmi. Aby nie zbankrutować przed powrotem do domu, warto zaplanować codzienną kwotę, jaką możemy wydać i konsekwentnie się jej trzymać. Podczas wakacji można zaoszczędzić również na transporcie. Nierzadko wybierając podróż samochodem czy pociągiem, zapłacimy mniej za dojazd niż lecąc samolotem. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość, zdecydujmy się na urlop poza najgorętszym sezonem letnim, wtedy ceny wypoczynku są nawet o połowę niższe nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Jak Polacy finansują wakacyjne wyjazdy?

Według danych portalu Kayak.pl, 59% Polaków regularnie oszczędza, żeby w okresie wakacyjnym wyjechać na wakacje. Aby zebrać środki na letni wypoczynek, 31% badanych ogranicza wydatki na różne przyjemności jak zakupy, wyjście do kina itp., 14% bierze dodatkowe zlecenia, żeby zarobić na wypoczynek, a 8% sprzedaje niepotrzebne rzeczy. Natomiast 5% Polaków bierze pożyczkę w celu sfinansowania wakacyjnego wyjazdu. W tym przypadku, jeśli chcemy uniknąć skomplikowanych formalności i kolejek w bankowych placówkach, warto wziąć pod uwagę coraz popularniejsze w Polsce pożyczki na rynku pozabankowym. Oferta firm pożyczkowych staje się coraz ważniejszą alternatywą, ponieważ można pożyczyć pieniądze bez wychodzenia z domu przez internet, a do tego nie trzeba przygotowywać wcale wielu dokumentów. Coraz częściej firmy pożyczkowe proponują także pożyczki na raty, w których można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To pozwala sfinansować nawet najdroższe wakacje oraz może być ratunkiem, gdy w czasie wypoczynku źle zaplanujemy budżet i zabraknie nam pieniędzy.

Precyzyjne planowanie wakacyjnych wydatków pozwala zadbać o finansowe bezpieczeństwo naszego wypoczynku. Niestety, nieustanna kontrola wydatków nie jest łatwa, szczególnie na wakacjach. Warto jednak podjąć ten trud, żeby kłopoty finansowe nie zakłóciły naszych wakacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ