Nietypowe atrakcje Krakowa: co zobaczyć, gdzie zjeść

0
3131

Chyba każdy, kto był w Krakowie, zwiedził przepiękny zamek na Wawelu, Stare Miasto, sukiennice i zabytkowy Kazimierz. To jednak nie wszystkie atrakcje tego miasta. Warto zobaczyć Nową Hutę, Stare Podgórze czy fabrykę Schindlera. Koniecznie trzeba zjeść zapiekankę na Kazimierzu, kiełbaskę z Nyski i krakowskiego obwarzanka.

Wycieczka po Nowej Hucie

Fascynującą dzielnicą miasta jest Nowa Huta. Było to jedna z dwóch miast na świecie zaprojektowanych i zbudowanych od podstaw w duchu socrealizmu. Podczas zwiedzania tej dzielnicy Krakowa można obejrzeć niezwykłą architekturę, częściowo inspirowaną, paradoksalnie, zachodnioeuropejskim modernizmem. Koniecznie trzeba zobaczyć idealnie symetryczny, monumentalny Plac Centralny. Podczas zorganizowanego zwiedzania Nowej Huty można poznać też mnóstwo ciekawych i paradoksalnych faktów na temat życia w tym miejscu. Taka zorganizowana wycieczka kosztuje kilkadziesiąt złotych, warto jednak się na nie zdecydować,, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków dzielnicy. Jeśli akurat nie mamy środków, wystarczy szybki i niewielki kredyt w 15 minut.

Stare Podgórze

Ta dzielnica Krakowa wciąż pozostaje zapomniana przez turystów, a przecież to urokliwe miejsce znajduje się tuż obok Kazimierza – zaraz za Wisłą. Można tu zwiedzić Rynek Podgórski, na którym znajduje się zabytkowy kościół św. Józefa. Warto pospacerować po uliczkach i zaułkach Starego Podgórza, gdzie czuć urok starego miasta i gdzie nie spotkamy wielkich grup turystów. Co ciekawe, na Podgórzu znajduje się bardzo dużo barów mlecznych. Są nie tylko tanie i wolne od wszędobylskich turystów, ale i bardzo smaczne. Na Podgórzu znajduje się także uroczy park im. Bednarskiego i stary, zaniedbany, lecz pięknie położony stadion Korona. Za parkiem i ul. Dembowskiego dotrzemy do Kopca Kraka – jednego z najważniejszych kopców miasta.

Zapiekanki na Placu Nowym i kiełbaski z Nyski

Każdy, kto był w Krakowie zwiedzał zapewne Kazimierz. Jeśli jednak nie spróbował zapiekanek, które można kupić na placu Nowym, powinien tam koniecznie wrócić. Podaje się tam najlepsze zapiekanki w całym Krakowie. Kolejki, szczególnie późnym wieczorem i nocą, są tu ogromne. Podobnie jest pod Halą Targową, gdzie można zjeść kiełbaskę z Nyski. Wielu uważa, że to najlepszy fast food w Krakowie – Hala Targowa znajduje się blisko centrum, koniecznie więc należy odwiedzić to miejsce podczas nocnego zwiedzania miasta. Zjemy nie tylko pyszną kiełbaskę, ale i poznamy ciekawych ludzi, stojąc w kilkudziesięcioosobowej kolejce.

Fabryka Schindlera

To miejsce do którego coraz częściej udają się turyści. Oskar Schindler, który ocalił 1100 Żydów podczas Holocaustu, stał się bohaterem. Teraz w jego fabryce znajduje się Muzeum Historyczne. Wystawa stała dotyczy losów Polaków i Żydów podczas okupacji hitlerowskiej, znajdziemy tu też interesujące wystawy czasowe.

Zakrzówek i Skałki Twardowskiego

Zakrzówek to urokliwy zalew, powstały w miejscu dawnej kopalni odkrywkowej. Niestety, nie można się w nim kąpać, jednak sam spacer po otaczającym go parku jest niezwykle przyjemny. Przy okazji wycieczki w to miejsce zobaczymy Skałki Twardowskiego – spokojny, zielony zakątek. To miejsce, w którym znajdziemy jeden z najpiękniejszych widoków na cały Kraków. Wybierając się na spacer na Zakrzówek koniecznie zaopatrzmy się w krakowskie obwarzanki i coś do picia – teren parku jest dość duży i nie chce się go opuszczać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ