Od starożytności mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Lecz czy jest tak także w erze ruchu lotniczego? Można by się o to spierać. Załóżmy więc, że gdyby zbadać siatkę lotów i wziąć pod uwagę wszelkie możliwe przesiadki, okazałoby się to prawdą. Co teraz? Nic, tylko pakować walizkę i ruszać do Rzymu! Na drodze stanąć może nam tylko jedna przeszkoda…
Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, to oczywiście chodzi o pieniądze. Rzym jest jednym z najdroższych europejskich miast – nic dziwnego, w końcu co roku odwiedzają go miliony turystów… Tani pobyt w Rzymie nie jest jednak niemożliwy, jeśli za jego organizację zabierzemy się odpowiednio wcześniej. Podpowiadamy, jak to zrobić.
1. Zapoluj na tanie bilety
Ze względu na tanie loty Rzym warto odwiedzać w porach mało turystycznych – a więc najlepiej późną jesienią i wczesną wiosną. Fakt, że pogoda może nam wówczas nie dopisać – ale z pewnością miasto będzie mniej zatłoczone, a i bilety lotnicze powinny być sporo tańsze. Na loty do Rzymu najlepiej przyczaić się na jednej ze stron internetowych z wyszukiwarką tanich połączeń lotniczych, np. Fru.pl. Dzięki temu nie będziemy musieli sami przedzierać się przez niezliczone strony internetowe linii lotniczych z całego świata. Takie serwisy jak Fru.pl oferują też często bardzo atrakcyjne pakiety wyjazdowe, w skład których oprócz lotu wchodzą też noclegi i – czasami – wycieczki fakultatywne. Warto być czujnym – kto wie, może trafi się doskonała oferta rzymskich wakacji?
2. Nocuj za darmo
Kiedy po polowaniu na loty Rzym stanie przed nami otworem, dobrze jest pomyśleć o tanim noclegu. Albo darmowym. Taką możliwość dają internetowe społeczności podróżników i ludzi pragnących poznawać nowych ludzi i nowe kultury. Znajdziemy ich w serwisach takich jak Couchsurfing, Hospitality Club czy World Packers. By mieć szansę na znalezienie gospodarza w mieście tak turystycznie popularnym jak Rzym, warto dobrze zadbać o swój profil. Liczy się nie tylko to, co o sobie napiszemy, ale i to, co powiedzą o nas inni – serwisy te posiłkują się bowiem systemem wzajemnych rekomendacji. W praktyce działa to tak: odwiedzasz kogoś i w roli gościa sprawdzasz się znakomicie – dostajesz więc pozytywną opinię od swojego gospodarza, którego i ty możesz ocenić. Prawda, że proste?
3. Znajdź darmowe atrakcje
To nieprawda, że za darmo nie da się w Rzymie nic robić. Możliwości jest wiele – trzeba tylko dobrze się wcześniej zorientować w temacie. Przed wyjazdem prześledź wątki na forach internetowych, poczytaj, co na ten temat piszą blogerzy… Po prostu bądź przygotowany.
Powodzenia!