Najciekawsze zabytki Wrocławia

0
3605
Najciekawsze zabytki Wrocławia

Wrocław to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Jego bogate życie nocne, wygodne hotele, ciekawa baza gastronomiczna, a przede wszystkim liczne zabytki sprawiają, że ma on swoim gościom wiele do zaoferowania. Oto kilka spośród wielu miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu!

Rynek i okolice

Wrocławski Rynek otoczony jest przez piękne, zabytkowe kamienice (m.in. kamienice Pod Gryfami, Pod Złotym Słońcem, Pod Siedmioma Elektorami czy Pod Złotym Dzbanem). Ważnymi punktami na mapie Rynku są także Stary Ratusz z XIII wieku z wieżą i astronomicznym zegarem oraz Nowy Ratusz z XIX wieku. 

Jedną z większych atrakcji położonych w okolicy wrocławskiej starówki są dwa małe domki połączone ze sobą bramą barokową, które noszą nazwę „Jaś i Małgosia”. Znajdują się przy kościele św. Elżbiety (warto odwiedzić tamtejszy taras widokowy na jego wieży). Spacerując po Starym Mieście nie można zapomnieć także o przylegającym do Rynku placu Solnym, czyli dawnym placu targowym, gdzie znajduje się piętnastowieczny kościół św. Marii Magdaleny.

Ostrów Tumski

Jest to najstarsza część Wrocławia, która leży na jednej z odrzańskich wysp. Szczególnie urokliwie wygląda po zmroku, kiedy wąskie uliczki rozświetlone są blaskiem gazowych latarni. Jako, że Ostrów Tumski stanowił siedzibę biskupstwa, to nie brakuje tam również zabytków sakralnych, takich jak Kościół św. Marcina, kościół św. Idziego, gotycka kolegiata Świętego Krzyża i świętego Bartłomieja oraz Archikatedra św. Jana Chrzciciela wraz z barokowymi i gotyckimi kaplicami. Spacerując po Ostrowie Tumskim można też podziwiać wiele zabytkowych budowli, w tym m.in. Kurię Arcybiskupią i Pałac Arcybiskupi. Warto zajrzeć również do tamtejszego ogrodu botanicznego i muzeum oraz biblioteki i archiwum diecezjalnego, gdzie zobaczyć można najstarszy polski dzwon i Księgę Henrykowską.

Hala Stulecia i Park Szczytnicki

Hala Stulecia to monumentalna budowa, która znajduje się w Parku Szczytnickim, położonym na wschód od centrum miasta. Jest jedną z pierwszych żelbetonowych konstrukcji na świecie, dlatego nikogo nie powinien zdziwić fakt, że została wpisana na listę UNESCO.

Sam Park Szczytnicki jest równie ciekawy i stanowi jeden z lepszych terenów rekreacyjnych w mieście. To tam znaleźć można słynny Ogród Japoński i stary drewniany kościółek, który powstał jeszcze w Średniowieczu.

Pałac Królewski

Pałac stanowił rezydencję królów pruskich. Był często przebudowywany i rozbudowywany oraz zniszczony przez pożar. Ucierpiał także podczas wojny. Obecnie pełni funkcję muzeum, jako siedziba Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Najstarsza część Pałacu Królewskiego, a mianowicie rezydencja barona Heinricha Gottfrieda von Spatgena, pochodzi z XVIII wieku. Budowlę otacza piękny ogród.

Inne zabytki

Poza wyżej wymienionymi, Wrocław ma do zaoferowania znacznie więcej ciekawych zabytków. Odwiedzając to miasto warto zobaczyć również m.in. Małą Synagogę z 1829 roku (jedyna taka budowla ocalała we Wrocławiu) wraz ze Starym Cmentarzem Żydowskim oraz Główny Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.

-Wrocław to miejsce idealne na weekendowy wypad dla pary, rodziny lub grupy przyjaciół. Tu można nie tylko poobcować z historią, ale także chłonąć wyjątkowy klimat miasta. Jako, że baza noclegowa miasta jest naprawdę bogata, to znalezienie przyjemnego hotelu nie powinno stanowić żadnego problemu – zapewnia nasz rozmówca reprezentujący Hotel Sleep we Wrocławiu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ