Lodówki turystyczne i samochodowe – co je różni i jakie wybrać?

0
4129

Czeka nas urlop na plaży, a może planujemy biwak na odludziu? Czy może wyruszamy w długą trasę? W każdej z tych sytuacji dobrze jest mieć pod ręką schłodzony napój oraz przekąski, które nie stracą swoich walorów po kilku godzinach w upalne dni. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w np. lodówkę turystyczną. Jak wybrać najbardziej odpowiednią dla nas?

Lodówka turystyczna – najlepsza na biwak

Przy wyborze urządzenia, które schłodzi oraz pomoże nam przetransportować zimne artykuły spożywcze, ważne są nasze potrzeby. Jeśli chcemy przetrzymać schłodzone napoje i przekąski jedynie przez kilka godzin, wystarczy nam lodówka turystyczna wyposażona jedynie we wkłady chłodzące. Nie posiadają one zasilania, a czas przez jaki utrzymują kilkustopniową temperaturę wewnątrz to maksymalnie do 12 godzin. Do takiego urządzenia wkładamy potrzebne artykuły, a na nie układamy wcześniej zmrożone wkłady chłodzące. Ta kolejność jest ważna, ponieważ działa tu prosta fizyka, kiedy to zimne powietrze zawsze opada, a ciepłe unosi się.

Lodówka samochodowa – wybór na dłuższe wyprawy

Jeśli planujemy długie wycieczki samochodowe lub nasza praca wymaga spędzania większości dnia w samochodzie, wtedy najlepszym wyborem będą lodówki samochodowe. Mogą one być podłączane do gniazda zapalniczki samochodowej lub do sieci. Niektóre modele mają możliwość obu zasileń. Jeśli mamy takie potrzeby, możemy wybrać lodówki posiadające funkcję chłodzenia oraz grzania. Umożliwia to technologia termoelektryczna, wykorzystująca w działaniu efekt Peltiera. Polega on na tym, że prąd przepływając przez dwa przewodniki powoduje na złączach różnicę temperatur. Dzięki temu, jedna część urządzenia nagrzewa się, a druga chłodzi. Niestety wydajność takich lodówek jest o wiele niższa niż np. lodówek sprężarkowych, czyli zużywają za dużo energii . Z kolei wspomniane lodówki sprężarkowe, inaczej kompresorowe, mają działanie jak nasze tradycyjne chłodziarki domowe, czyli do chłodzenia potrzebują czynnika chłodzącego w postaci sprężonego gazu. Dzięki temu zużywają niewiele energii. To najczęściej używane lodówki przez m.in. kierowców TIRów. Ich jedyną wadą jest oczywiście cena, ponieważ kształtuje się zwykle od około 2 000 zł w górę. Lodówki termoelektryczne są dużo tańsze, ponieważ można znaleźć nawet takie poniżej 1 000 zł, jednak jak wspominaliśmy, są o wiele mniej wydajne.

Czym kierować się przy wyborze lodówki samochodowej?

Lodówki samochodowe dostępne są w różnych pojemnościach i od naszych zwykle przewożonych zapasów zależy jej wielkość. Chłodziarki kompresorowe mogą mieć nawet gabaryty domowych lodówek, jednak zwykle wystarczy nam około 24 litrów pojemności. Przydatna jest w miarę kompaktowa konstrukcja, która umożliwi nam łatwe jej przenoszenie. Bardzo wygodne są urządzenia z termostatem elektronicznym i czytelnym wyświetlaczem temperatury. Niektóre, jak np lodówki Waeco posiadają wewnętrzne oświetlenie LED. Przy zakupie zwracajmy uwagę, czy kompresor jest w pełni hermetyczny, a także czy lodówka posiada zabezpieczenia przed np. spadkiem napięcia. Ważne jest też, by móc otworzyć lodówkę bez konieczności odłączania zasilania. Lepsze modele dają nam także podgląd na stan akumulatora.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.ogrzewania.pl.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ