Co zabrać pod namiot w góry

0
2643
Co zabrać pod namiot w góry

Wyprawa w góry to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na spędzanie czasu latem. Turyści chętnie wybierają góry nie tylko w Polsce, wybierając trasy o różnym stopniu trudności, dostosowanym do ich możliwości. Coraz częściej górskie wyprawy są połączone z biwakowaniem, do którego należy się odpowiednio przygotować.

Biwakowanie w górach powinno być odpowiednio zaplanowane, bowiem do dyspozycji turystów jest jedynie zawartość ich plecaków. Co zatem powinno się w nim znaleźć?

Namiot, śpiwór, karimata

Podstawowym sprzętem, który należy zabrać na górski biwak, jest namiot, którego wielkość powinna być dostosowana do liczby turystów. Najlepszy namiot jest wykonany z lekkiego materiału, równie łatwo powinien się rozkładać. Najlepszym rozwiązaniem przy planowaniu biwakowania w górach jest zakup namiotu ekspedycyjnego.

Za komfort w czasie snu odpowiedzialny jest śpiwór, który powinien zabezpieczać przed chłodem. Do wyboru są śpiwory kołdry oraz mumie, jednak na wyprawę w góry rekomendowane są mumie, których kształt jest zbliżony do kształtu ludzkiego ciała. Wybierając śpiwór należy jednak zwrócić uwagę na jego wykonanie.

W górach nie sprawdzą się materace pompowane, zamiast nich należy wybrać lekkie zwijane karimaty lub maty z funkcją samopompowania, które łączą w sobie funkcjonalność karimaty i dmuchanego materaca.

Co jeszcze zabrać do plecaka?

Zanim zaczniemy pakować kolejne przedmioty, bez których nie można się wybrać na wyprawę w góry, warto przez chwilę skupić się na samym plecaku. Jego wielkość powinna być dostosowana do możliwości turysty oraz zabieranego sprzętu, za to niezwykle ważny jest materiał, z którego plecak jest wykonany. Plecak musi być wodoodporny lub posiadać specjalną płachtę, chroniącą przed deszczem. W jego wnętrzu powinna się znaleźć latarka oraz – na wszelki wypadek – zapas baterii. Do plecaka należy zapakować także apteczkę i niewielki nóż, może tam również trafić wodoodporna kurtka. Wyprawę należy odbyć w wygodnych butach przeznaczonych do górskich wędrówek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ