Zwiedzanie Warszawy – dwie turystyczne sensacje ostatnich lat

0
2576
Zwiedzanie Warszawy - dwie turystyczne sensacje ostatnich lat

Stolica Polski jest miastem pełnym atrakcji. Są wśród nich piękne, malownicze trasy, wysokiej klasy zabytki historyczne, wspaniałe galerie i muzea. Przedstawiamy dwa obiekty, które powstały w przeciągu ostatnich kilku lat, a w tej chwili trudno sobie wyobrazić zwiedzanie Warszawy bez wizyty w przynajmniej jednym z nich!

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Ta wyjątkowa placówka uzyskała niedawno tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016. Prace nad projektem muzeum i ekspozycji stałej opowiadającej o setkach lat koegzystencji społeczności polskiej i żydowskiej rozpoczęły się w 1995 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Budowę wspomogło wielu darczyńców z Polski i zagranicy, a swoim patronatem przedsięwzięcie objął Prezydent RP.

Już sam budynek, wzniesiony specjalnie na potrzeby tej instytucji, wprawia w zachwyt nowoczesną i artystycznie wysublimowaną formą. Po tym jak ogłoszono otwarty konkurs na projekt, wpłynęło 119 zgłoszeń od architektów z całego świata. Zwyciężył projekt fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki. Budowla została nagrodzona w wielu konkursach architektonicznych. Dziś trudno sobie wyobrazić pejzaż Muranowa bez niej! Jednym z najciekawszych rozwiązań zastosowanych przez fińskich architektów jest hol główny o pofalowanych ścianach dzielący cały budynek na dwie części niczym pęknięcie, symbolicznie nawiązując do przejścia narodu wybranego przez Morze Czerwone.

Kontekst historyczny miejsca, w którym wzniesiono gmach pozostaje bardzo znaczący. Budowla wznosi się w samym sercu przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Przypominamy, że współczesny Muranów został wybudowany na ruinach getta, a tuż obok, po wschodniej stronie wznosi się Pomnik Bohaterów Getta.

Wystawa to pasjonująca, pełna barwnych detali opowieść o 1000 lat polsko-żydowskiej historii. Podczas zwiedzania poruszamy się wśród pięknych parateatralnych scenografii. Na wystawie jest wiele subtelnie zastosowanych multimedialnych rozwiązań, które pomagają nam przenieść się w czasie i zgłębić niezwykłe dzieje polskich Żydów.

Centrum Nauki Kopernik

Kolejnym obiektem, który przyciąga tysiące zwiedzających jest funkcjonujące od 2010 roku Centrum Nauki Kopernik. Jeśli Państwa dzieci nie darzą sympatią szkolnych lekcji przyrody, czy też, na późniejszych etapach edukacji, fizyki, chemii, biologii, koniecznie przyprowadźcie je tutaj!

Pasjonujące interaktywne wystawy pozwalają na samodzielne eksperymentowanie. Zrozumienie praw przyrody przychodzi samo, a zdobyta w trakcie kapitalnej zabawy wiedza na długo pozostaje w pamięci. Planetarium, laboratorium fizyczne, chemiczne i robotyczne – wszystko to brzmi bardzo poważnie, ale zapewniamy, że w każdym z tych miejsc przeżyć można wspaniałą naukową przygodę! Nigdzie poza Centrum Nauki Kopernik nie odwiedzić Państwo Teatru Wysokich Napięć, gdzie dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej dzieją się… Właśnie mieliśmy napisać „prawdziwe cuda”, ale tu wszystko jest naukowo wytłumaczalne! Jeśli chcielibyście Państwo poznać prawa rządzące ruchem i światłem, zrozumieć relacje człowiek-środowisko czy przyjrzeć się korzeniom cywilizacji, zajrzyjcie tu koniecznie.

Dodajmy, że na dachu Centrum powstaje wspaniały ogród, po którym już teraz można spacerować. Mogą Państwo również cieszyć się widokiem Wisły ze zwróconego ku rzece tarasu. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik z pewnością znacząco wzbogaci zwiedzanie Warszawy, zwłaszcza jeśli wybraliście się Państwo do stolicy z dziećmi.

Przywołaliśmy zaledwie dwie spośród wielu nowoczesnych, oferujących ciekawe ekspozycje placówek muzealno-edukacyjnych powstałych w ostatnich latach w stołecznej metropolii. Jeśli poszukują Państwo innych pomysłów na zwiedzanie Warszawy, odwiedźcie: http://warszawazwiedzanie.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZwiedzanie Auschwitz
Następny artykułJak odpocząć z rodziną?

Lubię podróże, te małe i duże :) Staram się wyjeżdżać 4-5 razy w roku i poznawać nowe miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ