Tanie linie lotnicze w Polsce, kiedy i jak kupować aby było rzeczywiście tanio?

0
2664

Dla wielu osób wciąż największą przeszkodą w lataniu samolotem są wysokie ceny biletów, które zniechęcają do podróży tym środkiem transportu. Są jednak sposoby na to, aby taniej zabukować lot, którego koszt może wynosić zaledwie kilkanaście złotych. A jak to zrobić?

Jakie są tanie linie lotnicze?

Na początku należałoby jednak wiedzieć, jacy przewoźnicy oferują najkorzystniejsze ceny. Najbardziej znane w Polsce oraz w Europie niskokosztowe przedsiębiorstwa lotnicze to przede wszystkim Ryanair, Wizz Air, easyJet, Norwegian czy Eurowings. Warto o tym pamiętać, ponieważ poszukiwanie tanich lotów powinno się zacząć właśnie od tych przewoźników.

Co więcej, tanie linie lotnicze w jednym miejscu to np. www.esky.pl/linie-lotnicze, dzięki czemu przy pomocy jednej wyszukiwarki można w szybki i prosty sposób sprawdzić oraz porównać ceny obowiązujące w interesującym Cię terminie.

Gdzie sprawdzać ceny biletów?

A gdzie szukać tanich lotów? Najczęściej wykorzystywaną metodą jest sprawdzanie i porównywanie cen w popularnych wyszukiwarkach lotów, takich jak wspomniany wcześniej esky.pl. Zaletą tego rozwiązania jest to, że na podstawie określonych przez Ciebie kryteriów generowana jest lista wyników, w której dostępnych jest wiele propozycji lotów organizowanych przez różne linie. To również najszybszy sposób na rezerwację biletów dla zabieganych.

Gdzie jeszcze szukać? Na grupach na Facebooku. Tam powstają mini-społeczności zafascynowane podróżowaniem, pojawia się też wiele informacji o tanich lotach – zarówno od administratorów prowadzących tę grupy oraz od ich członków, którym udało się zakupić bilet w korzystnej cenie.

Co jeszcze? Jeśli masz sprawdzoną linię lotniczą, możesz zapisać się na jej stronie na newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o promocjach, czasami może dostaniesz zniżkę dostępną wyłącznie dla osób, które znajdują się w bazie mailingowej. Ponadto niektóre linie oferują wstąpienie do klubu, dzięki czemu uzyskuje się stałe zniżki. Te sposoby są efektywne jednak głównie wtedy, gdy jesteś wierny kilku liniom lotniczym.

Kiedy kupować tanie bilety lotnicze?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że najtańsze są bilety „last minute” lub te kupowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Czy tak jest obecnie? Nie do końca. Cena lotów zależy przede wszystkim od popularności i długości trasy, dnia tygodnia czy od liczby sprzedanych biletów. Dlatego obecnie nie wystarczy bukować lotu na kilka miesięcy przed wyjazdem, by zaoszczędzić na podróży.

Jeśli szukasz tanich lotów, rób to w tygodniu. Ceny biletów potrafią zmieniać się nawet kilkanaście razy dziennie – w tygodniu najwyższe są wieczorami, kiedy potencjalni klienci mają czas, aby zabrać się za poszukiwania. Bilety drożeją również w trakcie weekendu, a najgorszym momentem na ich kupowanie jest niedzielny wieczór.

Od czego jeszcze zależy koszt podróżowania samolotem? Najczęściej jest tak, że im więcej miejsc jest wykupionych, tym droższe stają się bilety. Z tego względu najlepiej decydować się na rezerwację podczas tzw. pierwszego progu cenowego. Za to loty last minute rzadko okazują się opłacalne, nawet jak w samolocie jest jeszcze sporo miejsc, ponieważ przewoźnicy wiedzą, że jeśli musisz wyjechać w określonym terminie, to i tak zakupisz bilet, bez względu na cenę.

Jeśli tylko masz taką możliwość, bądź elastyczny z terminem wyjazdu i wykaż się cierpliwością. Sprawdzaj ceny lotów w przeciągu całego miesiąca, a nie konkretne – zwiększasz wtedy prawdopodobieństwo, że taniej zabukujesz lot.

Jak widzisz, sposobów na zakup niedrogiego biletu lotniczego jest sporo. Wymaga to od Ciebie jednak stałego monitorowania cen oraz elastycznego i cierpliwego podejścia. Ale często warto się poświęcić, ponieważ cena lotu może być kilkanaście razy tańsza, niż zwykle.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ