Jak przygotować niezbędnik na wyprawę w góry

0
3162
Jak przygotować niezbędnik na wyprawę w góry

Piesze wyprawy w góry to niezwykle popularny sposób na spędzanie wolnego czasu. Większość wypraw w góry to wyprawy organizowane latem, zatem warto wcześniej przygotować się do aktywnego spędzania czasu na pieszych wędrówkach. Pojawia się jednak pytanie, co ze sobą na taką wyprawę zabrać.

Sztućce i naczynia

Dużą atrakcją, która towarzyszy górskim wyprawom, jest możliwość spożywania posiłku na świeżym powietrzu. W tym przypadku przydają się różnego rodzaju sztućce turystyczne czy biwakowe, które są lekkie i zajmują mało miejsca. Takie sztućce często są dostępne jako niezbędnik turystyczny, który tworzą łyżka, widelec i nóż. W zależności od producenta wszystkie sztućce mogą być na stałe połączone lub też istnieje możliwość ich rozpięcia na czas posiłku oraz podczas zmywania. Specjalna spinka, która je spina, zabezpiecza sztućce przed zagubieniem.

Niektórzy producenci sięgają dalej, oferując w ramach niezbędnika także inne, przydatne w czasie wyprawy, akcesoria. Może to być korkociąg, otwieracz do butelek czy do konserw czy np. szpikulec. Ten poręczny zestaw akcesoriów coraz częściej zastępuje scyzoryki z serii multitool. Zestaw sztućców może różnić się materiałem, z jakiego wykonano sztućce – w wersji podstawowej może to być wytrzymałe tworzywo, w wersji dla profesjonalistów takie zestawy produkuje się ze stali nierdzewnej, co ma duży wpływ na cenę. Najpopularniejsze są zestawy spork, złożone z łyżki, noża i widelca, które mogą być wykonane z różnych materiałów odpornych na zniszczenie, łatwych do zmywania oraz niezmieniających smaku potraw.

A co w plecaku?

Oprócz sztućców w bagażu zabieranym na górskie ścieżki nie możne zabraknąć aktualnej mapy, apteczki oraz odpowiedniej odzieży, dopasowanej do pory roku, wśród której najważniejsza jest kurtka. Przydatna może być również latarka, która również powinna być lekka i poręczna. Jeśli wyprawa w góry jest wyprawą kilkudniową, nie można zapominać o namiocie oraz o lekkim śpiworze, który powinien chronić przed utratą ciepła.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ