Częstochowa, Licheń, Ostra Brama – nasze sanktuaria maryjne

0
4590

Kult maryjny jest silnie ugruntowany w polskiej religijności, a wierni wciąż pielgrzymują do miejsc, w których oddaje się szczególną cześć Matce Bożej. Poznaj rodzime sanktuaria i dowiedz się, przed jakimi cudownymi obrazami modlą się odwiedzający je chrześcijanie.

Jasna Góra

Jasna Góra to najpopularniejsze z polskich sanktuariów maryjnych. Przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej modlą się rodziny, politycy, chorzy i maturzyści. Jan Paweł II odwiedził miejsce kultu kilkukrotnie w trakcie swojego pontyfikatu. Z sanktuarium pozostającym pod opieką ojców Paulinów nie wiążą się, co ciekawe, żadne objawienia. Obraz Czarnej Madonny dokonuje jednak, zdaniem pielgrzymujących, uzdrowień i udziela modlącym się potrzebnych łask. Tradycja pieszego wędrowania do Częstochowy sięga XV wieku. Odsłonięciu cudownego obrazu towarzyszy uroczysty hejnał, a podczas jego zasłonięcia słychać jedną z dziewięciu melodii skomponowanych przez kapelmistrza watykańskiego ks. Wawrzyńca Perossiego w 1908. Ponadto istotnym sposobem oddawania czci Maryi w Częstochowie stał się tzw. Apel Jasnogórski, czyli wieczorna modlitwa kierowana do Królowej Polski w intencji kraju i Kościoła

Licheń

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest aktualnie największą polską świątynią. Jej stworzenie wiąże się z kultem Cudownego Obrazu Matki Boskiej. Historia sprawczej mocy tego wizerunku sięga początków XIX wieku, gdy Tomasz Kłossowski, polski żołnierz walczący w 1813 roku w bitwie pod Lipskiem, śmiertelnie ranny, zaczął ściskać noszony ze sobą medalik i modlić się do Matki Bożej. Doznał wtedy objawienia i dostrzegł idącą ku niemu Maryję, która obiecała mu zdrowie i powrót do ojczyzny, prosząc, by w kraju odnalazł wizerunek najbliższy temu, co zobaczył i umieścił go w publicznym miejscu. Najdłuższą tradycją maszerowania do Matki Bożej Licheńskiej szczyci się coroczna pielgrzymka z Góry Kalwarii. W ciągu 9 dni pielgrzymi pokonują 290 km. Z kolei najbardziej wytrwała wydaje się piesza pokutna pielgrzymka z Konina, podążająca do Lichenia co 30 dni. Każdej pierwszej soboty miesiąca o północy, niezależnie od pogody, do sanktuarium wyruszają pątnicy. Do celu docierają ok. 6 rano.

Ostra Brama

W kaplicy ostrobramskiej w Wilnie znajduje się wizerunek Matki Boskiej uznawany przez wiernych za cudowny. Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej jest jednym z symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie. Rokrocznie Ostra Brama przyciąga tłumy pielgrzymów z Polski. Kult Maryi Ostrobramskiej spopularyzował Adam Mickiewicz. Autor Pana Tadeusza w inwokacji utworu kieruje słowa do Maryi, prosząc ją o łaskę powrotu emigrantów do Polski i dziękując za przywrócenie zdrowia. Kopia obrazu z Wilna znajduje się w Białymstoku w Sanktuarium NMP Matki Miłosierdzia.

Nasze maryjne sanktuaria to miejsca, z którymi wiążą się opowieści o cudownych uzdrowieniach. Pielgrzymi modlą się w nich o łaski dla siebie i swoich rodzin przed wizerunkami Maryi, licząc na pomoc i opiekę. Choć wierni w Polsce mogą odwiedzać również inne rodzime miejsca kultu, np. Gietrzwałd czy Świętą Lipkę, to właśnie Częstochowa, Licheń i Ostra Brama stały się najpopularniejszymi sanktuariami, gdzie oddaje się cześć Maryi.

Artykuły religijne, także te z najpopularniejszych sanktuariów, znajdziesz w sklepie z dewocjonaliami – HolyArt.pl.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ