Wody termalne (geotermalne) to jeden z największych skarbów naturalnych naszego kraju. Ich główne źródła znajdują się na południu Polski, dokładnie w regionie Podhala. Kompleksy basenów termalnych stanowią ogromną atrakcję, przyciągającą pod Tatry nie tylko kuracjuszy, ale też rodziny z dziećmi, pary czy osoby, które chcą doświadczyć niezwykłej przyjemności kąpieli w ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie. Jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, które wyróżnia bardzo wysoka jakość i korzystna dla zdrowia specyfika wody termalnej (geotermalnej). Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.
Czym jest woda termalna (geotermalna)?
Woda nazywana jest termalną (geotermalną), jeżeli jej temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC. Wody o takiej temperaturze i wyższej charakteryzują się różnorodnością właściwości fizyko-chemicznych, co wpływa na sposób ich wykorzystania.
Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).
Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.
Wiek wód wydobywanych tym otworem osiąga ok. 10 000 lat. Oznacza to, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami, nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.
Naszą wiedzę czerpiemy z prac badawczych prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań zawarte są w pracach publikowanych i przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.
Skład wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej
Woda pozyskiwana odwiertem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 charakteryzuje się mineralizacją dochodzącą do 1,7 mg/dm³. Jest to woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowa i fluorkowa.
Zawiera aż 28 najcenniejszych minerałów i składniki specyficzne, siarkę dwuwartościową i fluorki, co decyduje o jej właściwościach zdrowotnych i szerokim wykorzystaniu w rehabilitacji czy terapii różnych dolegliwości.
Wpływ kąpieli termalnych na zdrowie…
Kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) Term BUKOVINA to doskonały sposób na zadbanie o swoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Woda ta zawiera liczne minerały, takie jak wapń, sód, potas, magnez oraz siarka, które mają zbawienny wpływ na ludzki organizm.
Wapń wspomaga regenerację, sód i potas regulują nawilżenie skóry, a magnez opóźnia procesy starzenia i wykazuje działanie przeciwzapalne. Siarka z kolei jest niezbędna dla zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów.
Regularne kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) mogą zmniejszać ryzyko chorób serca, przyczynić się do poprawy metabolizmu, regulacji wydzielania hormonów oraz złagodzenia bólów mięśni i stawów. Jest to bardzo przyjemna forma terapii uzupełniającej, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci czy kobiet w ciąży.
…urodę
Wpływ wody termalnej (geotermalnej) na urodę jest nieoceniony. Tym zagadnieniem od dawna interesują się naukowcy oraz największe koncerny kosmetyczne na świecie, które dodają wodę termalną (geotermalną) do swoich produktów.
Zdecydowanie najlepsze efekty kosmetyczne mogą przynieść regularne kąpiele w basenach termalnych, które m.in. mają zbawienny wpływ na nawilżenie skóry, wykazują działanie antystarzeniowe, doskonale koją skórę po opalaniu i depilacji, a także sprawiają, że cera staje się promienna, gładka i nawilżona.
…i psychikę
Kąpiele w wodach termalnych (geotermalnych) Term BUKOVINA to znakomita propozycja dla osób, które czują się przemęczone, obserwują u siebie objawy zaburzeń psychicznych, odczuwają negatywne skutki życia w ciągłym stresie i chcą odzyskać równowagę emocjonalną.
Woda termalna (geotermalna) ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego, m.in. stymulując zwiększoną produkcję serotoniny, przy jednoczesnym zahamowaniu produkcji kortyzolu. Składniki mineralne zawarte w wodzie stabilizują tętno, działają antydepresyjnie, pomagają w walce z bezsennością oraz łagodzą bóle głowy.
Przekonaj się o właściwościach wody termalnej (geotermalnej)
Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to znakomite miejsce na wypoczynek, wodne szaleństwa z dziećmi, spędzenie przyjemnego dnia z całą rodziną czy doświadczenie głębokiej relaksacji. Gdy czujesz, że musisz odpocząć, zregenerować się i pozbyć nadmiaru stresu, a masz do dyspozycji np. tylko weekend, to wyjazd na termy zawsze będzie dobrym wyborem.
Bilety do Term BUKOVINA możesz wygodnie kupić online na stronie internetowej kompleksu, unikając w ten sposób kolejek do kasy. Dostępne są m.in. bilety całodzienne, czasowe i rodzinne, a także korzystne pakiety VIP. Po szczegóły zajrzyj na https://www.termybukovina.pl/.