Szlakiem nowoczesnej architektury w Pradze

0
5189
Szlakiem nowoczesnej architektury w Pradze

Architekturę Pragi można określić jednym słowem: różnorodna. Znajdziecie tu barokowe kościoły, gotyckie katedry, renesansowe pałace i budowle wzniesione w stylu romańskim. Warto zwrócić uwagę również na bardziej współczesne budynki – wiele z nich można uznać za prawdziwe architektoniczne perełki. Poznaj bardziej nowoczesne oblicze stolicy Czech!

Zapraszamy na spacer szlakiem nowoczesnej architektury w Pradze. Zobacz oryginalne bryły budynków, które zachwycą między innymi miłośników sztuki współczesnej! 

Kovařovicova vila 

Kovařovicova vila jest uznawana za szczytowe osiągnięcie architektonicznego kubizmu w czeskim wydaniu (a trzeba wiedzieć, że Praga z kubizmu słynie). Trzypiętrowy budynek zaprojektowany przez Jozefa Chochoła mieści się w dzielnicy Wyszehrad w pobliżu mostu kolejowego. Podstawowymi bryłami są tu piramidy i trójkąty, które dodają elewacji dynamiki. W kubistycznym stylu zaaranżowano również wnętrze i ogród.  

Inne kubistyczne budynki w Pradze to m.in. Dom Czarnej Matki Boskiej, mieszczący się między ulicą Celetná i placem Ovocný trh, czy kamienica czynszowa przy ul. Neklanova.  

Tańczący dom 

Tańczący dom znajduje się na prawym brzegu Wełtawy w dzielnicy Nové Mĕsto. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Pradze. Został wybudowany w 1996 roku w stylu dekonstruktywistycznym, a jego oryginalna bryła do dziś budzi wiele kontrowersji. Chociaż zdania na temat urody tego budynku są podzielone, jedno jest pewne: z pewnością wyróżnia się spośród otaczających go barokowych i gotyckich budowli. 

Nazwa obiektu pochodzi od jego kształtu forma budynku przywodzi bowiem na myśl sylwetki tańczącej pary. Tańczący dom pełni dziś funkcję… biurowca. Na jego najwyższej kondygnacji znajdują się restauracja i taras widokowy.  

BB Centrum – budynek E

Biurowiec E to ostatni element północnej części kompleksu BB Center ciągnącego się wzdłuż ulicy Vyskocilovej. Jego jakby połamana fasada została zaprojektowana tak, by tłumić hałasy dochodzące z ulicy. Ma to chronić pobliskie tereny mieszkalne przed negatywnymi skutkami wzmożonego ruchu. Co więcej dużą część elewacji wykonano z dźwiękochłonnych perforowanych płyt stalowych. 

Wieża telewizyjna Žižkov 

Żelbetowa wieża telewizyjna mieści się w znanej dzielnicy Žižkov. Ma trzy filary, każdy o wysokości 134 metrów, a wraz z iglicą mierzy 216 metrów. Znajdują się tu nadajniki radiowe i telewizyjne, stacje bazowe telefonii komórkowej, urządzenia do obserwacji meteorologicznych i monitoringu środowiska. Na wysokości 66 metrów urządzono restaurację i kawiarnię, natomiast na wysokości 93 metrów znajduje się punkt widokowy.  

Uwagę turystów przyciągają jednak nie tylko gabaryty wieży. Od 2000 roku po jej filarach wspina się bowiem 10 raczkujących niemowlaków  rzeźb skandalizującego czeskiego artysty David Černego.  

Biblioteka Techniczna 

Biblioteka znajduje się przy ulicy Technickiej i wchodzi w skład kompleksu uczelni technicznej. Z zewnątrz jej konstrukcja wydaje się bardzo minimalistyczna – została zaprojektowana na planie kwadratu z zaokrąglonymi narożnikami. Wystarczy jednak wejść do środka, by zobaczyć posadzkę ozdobioną kolorową tęczą w stylu pop-art i ściany pokryte grafikami przypominającymi rysunki ze studenckich zeszytów.  

Materiał powstał we współpracy z siecią AccorHotels. Najlepsze hotele AccorHotels znajdują się nie tylko w Pradze, ale też w wielu innych zakątkach świata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ