Jakie cechy powinien posiadać wysokogórski przewodnik tatrzański?

0
1957
Jakie cechy powinien posiadać wysokogórski przewodnik tatrzański

Wakacje w pełni, a więc to wręcz wymarzona pora, aby w końcu wykorzystać zaległy urlop i wybrać się w nasze piękne Tatry, by podziwiać górskie szczyty, dziewiczą naturę oraz niezwykłe zwierzęta. Niemniej jednak, naszym zdaniem ogromną stratą byłoby, gdybyśmy w taką wycieczkę wybrali się sami, nie korzystając przed wyjściem na szlak z usług przewodnika, który to w jeszcze pełniejszym stopniu przybliżyłby nam specyfikę terenu, jego historię oraz związane z nim legendy. Jak jednak wybrać profesjonalistę, z którym wspólna wyprawa będzie niezapomnianą przygodą, nie natomiast amatora, który sprawi, że wypad w Tatry wspominać będziemy dość negatywnie?

Przede wszystkim wysokogórski przewodnik tatrzański którego wybierzemy powinien legitymować się doskonałą kondycją, jako że będzie on musiał wspinać się z nami po wzniesieniach wielokrotnie, a dodatkowo będzie on zobowiązany doprowadzić nas do celu podróży, a następnie bezpiecznie wrócić z nami do ośrodka lub też schroniska. Jeżeli pragniemy dowiedzieć się o obszarze który odwiedzamy możliwie jak najwięcej, upewnijmy się, że przewodnik, którego wybieramy mówi głośno oraz wyraźnie i będziemy słyszeć każde jego słowo nawet w sytuacji, gdy dookoła będzie się roiło od innych turystów, rozmawiających pomiędzy sobą, słuchających muzyki, czy też zaangażowanych w małżeńską lub rodzicielską kłótnię.

Wysokiej klasy przewodnik dysponować także powinien szeroką wiedzą oraz być w stanie odpowiedzieć na nasze każde, nawet najdziwniejsze pytanie dotyczące Tatr. Jeżeli jest to możliwe, zdecydujmy się skorzystać ze wsparcia osoby, która urodziła się oraz wychowała niedaleko tychże gór, jako że będziemy mieli w takiej sytuacji niemalże pewność, że wiele z podawanych informacji to jego własne doświadczenia, natomiast zdobyta wiedza nie pochodzi z książek, a z samodzielnie odbywanych wypraw. Pamiętajmy jednak, że nawet osoba obeznana w temacie nie powinna spoczywać na laurach, a powinna jej raczej przyświecać chęć stałego samodoskonalenia, gromadzenia nowych informacji oraz poszerzania swoich horyzontów – zarówno aby jeszcze lepiej sprawdzić się w roli przewodnika, jaki po to, by uzupełnić własne braki w wiedzy.

Od zawodowego przewodnika wysokogórskiego wymaga się także, by był on w stanie zainteresować przekazywaną wiedzą osoby, z którymi wybiera się na szlak, upewniając się, że znaczna część przekazywanych informacji zostanie przez nich przyswojona i zapamiętana na długie lata. Aby było to możliwe, powinien on unikać opowiadania o górach, faunie, florze oraz specyfice terenu w formie suchej wiedzy teoretycznej, a zamiast tego uciekać się do korzystania z najciekawszych anegdotek, historii osobistych, czy też opowieści zasłyszanych od innych profesjonalistów z branży. Nie tylko uczyni to wycieczkę znacznie ciekawszym doświadczeniem, ale także sprawi, że nawet słuchając opowieści takiej osoby jednym uchem, część przekazywanych przez nią informacji zostanie z nami już na zawsze. Jeżeli uda się nam udać w Tatry z osobą możliwie najbardziej zbliżoną do tej opisanej w niniejszym artykule, możemy być pewni, że będziemy się bawić wręcz doskonale!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ