Co warto zobaczyć w Białymstoku?

0
1478
Co warto zobaczyć w Białymstoku

W stolicy województwa podlaskiego nie można narzekać na nudę, turyści mogą liczyć na liczne atrakcje. Białystok wyróżnia się wielokulturowością, unikalnością, pięknymi zabytkami, ciekawym położeniem, fascynującą fauną i florą. Do dyspozycji jest wiele miejsc, które można zobaczyć całkowicie za darmo, a za niewielką opłatą lista atrakcji rozrasta się do ogromnych rozmiarów. Teren ten określa się mianem Zielonych Płuc Polski i to nie bez powodu. Jeśli ktoś pragnie obcować z naturą, oddychać świeżym powietrzem, podziwiać malownicze krajobrazy, w pełni wypocząć, świetnie się bawić, pora odwiedzić Białystok. Do wyboru jest wiele szlaków turystycznych, dzięki czemu każdy dobierze dla siebie ten odpowiedni, zgodnie z zainteresowaniami i możliwościami.

Co ciekawego mają do zaoferowania szlaki turystyczne w Białymstoku?

Na pierwszy plan wysuwa się Szlak Rodu Branickich – jeśli kogoś interesuje historią i chce zobaczyć zachowane obiekty związane z rodem Branickich, warto zacząć od Ratusza, czyli wizytówki Białegostoku i jednocześnie siedziby Muzeum Podlaskiego. Dalej będzie dawna Austera, Zbrojownia, Klasztor Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Kościół Farny, Pałacyk Gościnny, Pałac Branickich.

Kolejną opcją do wyboru jest Szlak białostockich fabrykantów. Główną atrakcją będzie Pałac Krusensternów, który znajduje się w parku o powierzchni aż dwudziestu sześciu hektarów. Spore wrażenie robi też Pałac i osada fabryczna Hasbacha – początkowo na tych obszarach produkowano sukno, potem sklejki, aż w końcu fabryka zmieniła profil na drzewny. Warto też zobaczyć Zakłady Nowika – „Nowik i Synowie”, Dwór fabrykanta Weltera, Zakłady Beckera i pałacyk Beckera. Na początku XX wieku powstała Stara Elektrownia w miejscu dawnego stawu. Na uwadze warto mieć Fabrykę tytoniową Fajwla Janowskiego, Pałac Tryllingów, Kamienicę Moesa i Fabrykę Steina – młyn parowy i magazyn w kształcie beczki.

Najciekawsze atrakcje w Białymstoku, podążając szklakami turystycznymi

Idąc Szlakiem Bojar, można napotkać liczne atrakcje historyczne Białegostoku. Na trasę składają się następujące ulice: Wiktorii, Ogrodowa, Pałacowa, Starobojarska, Kraszewskiego, Słonimska, Modlińska, Staszica, Chopina, Monopolowa, Warszawska. Kolejną opcją do wyboru będzie Szlak architektury drewnianej: Hala Targowa przy Starym Rynku, Kwartał Ryszarda Kaczorowskiego, Młyn, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Nie można zapomnieć o ulicach: Złotej, Słonimskiej, Młynowej, Staszica, Koszykowej.

Przy małej ilości czasu można zdecydować się na krótki Szlak esperanto i wielu kultur, gdzie dominuje multikulturowość. Jest to skupisko atrakcji: Cerkiew Św. Mikołaja, Dom Rodzinny Jakuba Szapiro, Pałacyk Nowika, Szkoła Żydowska Tarbut, Kościół pw. Chrystusa Króla i Św. Rocha, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Fara, Synagoga Piaskower, Rynek Sienny, Pomnik Zamenhofa, Pomnik Wielkiej Synagogi, Pałacyk Gościnny, Pałacyk Cytronów, Miejsce urodzenia Ludwika Zamenhofa i uczęszczane przez niego Dawne Gimnazjum Realne, Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Podążając Szlakiem białostockich świątyń, można napotkać na drodze wiele ciekawych obiektów. Na uwagę zasługują Synagoga Cytronów/Galeria im. Sleńdzińskich, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika/dawna kircha, Kościół Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach, Dom Modlitw muzułmanów, Cerkwie – Zmartwychwstania Pańskiego, Świętego Ducha, Mądrości Bożej.

Jeśli kogoś interesuje sztuka, to może ją podziwiać, wybierając Szlak białostockich murali – pieszy, autobusowy lub rowerowy. W przypadku tego pierwszego trzeba przeznaczyć około półtorej godziny, bo tyle zwykle zajmuje przejście czterech kilometrów. Po drodze mija się trzynaście murali. Wybierając podróż komunikacją miejską, można liczyć na zobaczenie największej ilości murali, jest ich aż dwadzieścia osiem. Jeśli ktoś ma do dyspozycji ponad cztery godziny wolnego czasu i ochotę na odbycie trzydziestokilometrowej podroży autobusem, to może się na niego zdecydować. Trzeci liczy trzynaście kilometrów, przejechanie trasy zajmuje mniej niż pół godziny, znajduje się na niej dziewiętnaście murali.

_________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ