Co robić, gdy zgubimy paszport

0
2867
Co robić, gdy zgubimy paszport

Paszport to jeden z najważniejszych dokumentów, który należy zabrać ze sobą w podróż. Co powinien zrobić turysta, jeśli paszport, który zabrał w podróż, zaginął?

Pierwsze kroki należy skierować do miejscowego posterunku policji, aby otrzymać odpowiedni dokument poświadczający utratę paszportu. Dzięki niemu można uniknąć karnej opłaty za wydanie nowego paszportu, a w przypadku wizy amerykańskiej taki dokument pomoże w jej odzyskaniu.

Utrata paszportu na terenie UE nie jest dużym problemem, bowiem do kraju można wrócić posiadając dowód osobisty lub ostatecznie prawo jazdy. Sytuacja się komplikuje, gdy turysta utraci paszport poza krajami europejskimi.

Jak postępować, gdy utracimy paszport

Poza krajami Unii Europejskiej konieczna będzie wizyta w polskiej ambasadzie lub konsulacie (ich adresy można znaleźć na stronie MSZ), aby wyrobić paszport. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz, złożyć dwa zdjęcia oraz potwierdzić swoją tożsamość poprzez przedstawienie innego dokumentu tożsamości, np. dowodu. W takich sytuacjach przydaje się ksero paszportu, przynajmniej jego pierwszej strony i strony ze zdjęciem, lub jego skan, który przed wyjazdem można przesłać sobie mailem lub zapisać w dokumentach w chmurze. Jeśli nie posiadamy innego dokumentu, naszą tożsamość może potwierdzić osoba, z którą podróżujemy i która posiada dokument ze zdjęciem. Jeszcze dłuższa jest procedura, gdy podróżujemy sami. Wówczas konieczny będzie kontakt placówki konsularnej z urzędem w Polsce, przy czym koszty noclegu, dojazdu do placówki i opłatę za wydanie nowego dokumentu ponosi turysta.

W zależności od tego, czy po wyrobieniu dokumenty zamierzamy wrócić bezpośrednio do kraju, czy będziemy nadal podróżować, można wyrobić różne rodzaje dokumentów. Będzie to albo paszport tymczasowy, albo normalny paszport, który jest droższy.

Jeśli w kraju, w którym doszło do zagubienia paszportu, nie ma polskiej placówki, wówczas należy się zwrócić do któregoś z krajów UE i wnioskować o wydanie ETD, zwanego Europejskim Dokumentem Podróży, który pozwoli na powrót do kraju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułRady na udany wypoczynek

Lubię podróże, te małe i duże :) Staram się wyjeżdżać 4-5 razy w roku i poznawać nowe miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ