Akwarium dla bojownika. Jak wybrać?

0
1297
Akwarium dla bojownika

Akwarystyka w ostatnich latach stała się jednym z najbardziej popularnych hobby. Dlatego nie trudno jest znaleźć wiele informacji o tym, jakie warunki powinny mieć dane gatunki ryb. Niestety, nie zawsze można spotkać się z rzetelnymi informacjami na ten temat. Wiele z nich, choć zamieszczone są na stronach tematycznych, zawierają nieprawidłowe bądź przestarzałe dane. Warto zauważyć, że i w dziedzinie akwarystyki wiadomo już dużo więcej niż kilka lat temu. Z tego względu, zanim wybierzemy odpowiednie gatunki ryb do naszej hodowli, powinniśmy poszukać niezbędnych i sprawdzonych informacji.

Co warto wiedzieć o dobrym akwarium dla bojownika?

Zanim zdecydujemy się na bojownika, powinniśmy zapoznać się z niezbędnymi informacjami, które pozwolą nam uchronić naszą rybkę przed chorobą bądź śmiercią. Przede wszystkim na początku należy wybrać idealne akwaria dla bojowników. Najbardziej preferowane są takie, które są prostokątne albo kwadratowe i posiadają zabezpieczającą pokrywę.

Okrągłe akwaria, choć wyglądają pięknie, nie są dobre dla zwierząt. Jest wiele powodów, przez które specjaliści je odradzają. Należą do nich: brak kątów, w których świeżo przyniesione ryby lubią się chować, bardzo trudny montaż urządzeń niezbędnych do utrzymania akwarium w odpowiedniej równowadze, a także potencjalne uszkodzenie błędnika oraz wzroku rybek przez to, że nie mogą płynąć na wprost.

Oczywiście, kształt to nie wszystko, bojownik bowiem potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Zbyt mała ilość wody będzie sprawiała, że po pewnym czasie ryba będzie pływała we własnych odchodach, a to z kolei przyczyni się do rozwoju chorób. Zatem odpowiednia pojemność akwarium dla bojownika wynosi około 50 litrów – powinien on znajdować się tam sam, by nie walczył o ten teren z innymi gatunkami. Należy bowiem pamiętać, że bojownik to zwierzę mocno terytorialne, które nie toleruje innych ryb na swoim terenie.

Rośliny dla bojownika

Po wyborze akwarium należy wyposażyć je w odpowiednie rośliny, a także kryjówki, by rybki mogły się schować w razie potrzeby. Samice bojownika często korzystają z roślin wodnych jako kryjówki, zwłaszcza, jeżeli są trzymane z samcem w jednym zbiorniku. Ale nie tylko one preferują posiadanie miejsc, w których czują się bezpiecznie, dlatego są to niezbędne elementy wystroju.

Oczywiście, do tego typu akwarium powinno wybierać się rośliny azjatyckie, by jak najlepiej odwzorować środowisko, w jakim żyją rybki.

Niezbędne urządzenia

Warto także zaopatrzyć akwarium w termometr, napowietrzacz, grzałkę oraz filtr. Pozwala to nie tylko na utrzymanie odpowiednich warunków, ale również pomoże w oczyszczaniu wody. Gdyby w akwarium pojawiła się rzęsa wodna, należy ją niezwłocznie usunąć, ponieważ ogranicza dostęp powietrza, a co za tym idzie po jakimś czasie może okazać się, że nasze ryby pływają przy powierzchni. To oznacza, że mają za mało tlenu w wodzie i jeśli nie zareagujemy w porę, możemy stracić nasze ryby, które zaczynają się dusić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ