Zakazane trofea – czego nie przywozić z egzotycznych wypraw nurkowych

0
2512
Zakazane trofea – czego nie przywozić z egzotycznych wypraw nurkowych

Nurkowanie to trudny, ale bardzo satysfakcjonujący sposób spędzania wolnego czasu – aby móc odbywać głębinowe wyprawy nurkowe trzeba posiadać nie tylko odpowiednie umiejętności, ale także drogi, profesjonalny sprzęt. To sprawia, że stosunkowo niewielu miłośników nietypowej aktywności schodzi pod wodę z butlą, aby szukać wspaniałych przygód. Grono nurków jest dość wąskie i elitarne – nie jest jednak zamknięte dla nikogo. Poświęcając swój czas i nieco środków można dołączyć do nurkujących pasjonatów i zgłębiać tajniki podmorskiego świata.

Pod wodą człowiek wydaje się być wolny i niczym nie ograniczony – to jednak jedynie pozory. Zejście pod wodę nie oznacza, że wszystko co znajdziemy w morskich czy oceanicznych głębinach można zabrać na pamiątkę. Czego lepiej nie podnosić z dna, aby na granicy nie mieć poważnych kłopotów?

Safari nurkowe tylko z aparatem

Wielu miłośników przyrody ceni sobie możliwość nurkowania ze względu na to, że większość głębin kryje w sobie ogromną ilość życia i niezwykłych istot, których nie zobaczymy na lądzie. To sprawia, że miłośnicy ryb i skorupiaków marzą o podwodnym polowaniu na piękne i niezwykłe okazy flory i fauny. Lepiej jednak oddać się fotograficznemu myślistwu, gdyż wiele gatunków chronionych jest przepisami Konwencji Waszyngtońskiej i kodeksami Unii Europejskiej. Należy także pamiętać, że w rozumieniu tych praw nie ma znaczenia czy przewozi się osobniki żywe, czy też produkty pochodzące z martwych zwierząt.

Nie można zatem zabrać ze sobą kawałka rafy koralowej – niezależnie od tego czy znaleziono ją na dnie zatoki czy leżącą na słonecznej plaży. To samo dotyczy również biżuterii wykonanej z koralowca – potraktowane może to zostać jako nielegalny wywóz i złamanie postanowień Konwencji Waszyngtońskiej. Nie można także łapać egzotycznych rybek akwariowych, ani koników morskich. W tym wypadku warto też zwracać uwagę na leki i specyfiki oferowane w wielu krajach azjatyckich – niektóre z nich produkowane są właśnie z koników morskich i mimo, że osobiście nie schwytaliśmy żadnego okazu, to przy kontroli celnej będzie to potraktowane jako przestępstwo.

Skarby podwodnego świata muszą w nim pozostać

Oprócz miłośników przyrody, pod wodę schodzą także pasjonaci historii. Człowiek od wieków odciska swoje piętno na środowisku naturalnym, ale to nie pozostaje mu dłużne. Pod taflą wody można znaleźć wraki statków z różnych epok oraz zatopione budowle – niejednokrotnie całe miasta lub świątynie. Gliniana skorupa znaleziona pod wodą lub kamień z zatopionej metropolii to z pewnością niezwykłe pamiątki – niemniej warto uzmysłowić sobie, że gdyby wszystkie wyprawy nurkowe kończyły się zabieraniem suwenirów, to bardzo szybko z tych niezwykłych pomników nie pozostałoby nic.

Dlatego właśnie przepisy międzynarodowe ściśle określają, iż zabieranie takich przedmiotów jest zwykłym przestępstwem. W przypadku wraków statków sytuacja może być jeszcze poważniejsza, gdyż wiele takich miejsc ma status zbiorowej mogiły i zabranie czegoś z takiego rejonu podwodnego świata może być uznane za bezczeszczenie lub ograbienie miejsca pochówku.

Wyprawy nurkowe – pamiątki wojenne

Wyjazdy nurkowe przyciągają również miłośników militariów – wiele wojen toczonych na morzach i oceanach pozostawiło pod wodą wiele niezwykłych pamiątek tych dramatycznych chwil. Potężne krążowniki, łodzie podwodne czy lotniskowce spoczywają w głębinach stanowiąc trudny i niezwykle emocjonujący cel wielu nurków. W tym wypadku zwiedzanie szczątków wojennych maszyn jest dozwolone, ale zabieranie czegokolwiek z takich miejsc jest nie tylko nielegalne, ale także bardzo niebezpieczne.

Nurek we wraku okrętu wojennego może trafić na wszystko – może być to amunicja do dział okrętowych, wciąż grożące detonacją miny morskie lub inne niewybuchy. Warto pamiętać, że wyciąganie takich „pamiątek” – nawet jeżeli zakończy się powodzeniem – będzie przyczyną bardzo poważnych kłopotów. Nawet pojedynczy nabój w bagażu może być przyczyną aresztowania i dość nieprzyjemnych konsekwencji natury prawnej.

Głębinowy świat najlepiej zwiedzać z aparatem podwodnym i dokumentować swoje znaleziska w postaci pięknych zdjęć. Skarby mórz i oceanów niech zostaną na dnie i cieszą oczy kolejnych pokoleń dzielnych miłośników nurkowania.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ