Urlop w Egipcie w czasie Ramadanu

0
2645
Urlop w Egipcie w czasie Ramadanu

Ramadan jest czasem świętym dla muzułmanów. Okres ten trwa dokładnie jeden miesiąc, przy czym czas jego rozpoczęcia i zakończenia jest wyliczany na podstawie nowiu księżyca. W tym roku Ramadan rozpocznie się dokładnie 5 czerwca wraz z zachodem słońca, a zakończy 6 lipca wraz z jego wschodem. W tym czasie pobożni muzułmanie, pomiędzy wschodem a zachodem słońca, powstrzymują się od jedzenia, picia czy palenia. Czy takie same zasady będą obowiązywać turystów, którzy zdecydują się na wypoczynek w którymś z krajów arabskich?

Jak się zachować w czasie Ramadanu

Turyści, którzy wybiorą wypoczynek w Egipcie, Tunezji, Turcji czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich, nie będą musieli rezygnować ze spożywania posiłków, przynajmniej w hotelach. Warto jednak uszanować zasady religijne i powstrzymać się od jedzenia w miejscach publicznych takich, jak targi czy centrum miasta. Warto również pamiętać, że publiczne spożywanie alkoholu w miastach, gdzie panuje islam, może być karane niezależnie od Ramadanu. W niektórych krajach za niezachowanie zasad islamu także turyści mogą się liczyć z interwencją miejscowej policji. Dotyczy to w szczególności Arabii Saudyjskiej i wspominanych już Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wpływ Ramadanu na wypoczynek

Turyści, którzy planują wypoczynek jedynie w obrębie hotelu, nie muszą się liczyć z żadnymi konsekwencjami wypływającymi z Ramadanu. Natomiast ci, którzy decydują się na zwiedzanie, muszą brać pod uwagę fakt, że zmieniają się rozkłady jazdy autobusów, a niektóre instytucje działają krócej. Na koniec Ramadanu obchodzone jest święto, gdy zjeżdżają się całe rodziny. Wówczas może być trudno o miejsca w hotelach czy w pociągach.

Czy turyści muszą przestrzegać obowiązującego w ciągu dnia postu? Według większości muzułmanów nie, jedynie ortodoksyjni muzułmanie uważają, że także wyznawcy innych religii powinni przyłączyć się do tej formy oczyszczenia religijnego. Post w ciągu dnia nie obowiązuje kobiet ciężarnych czy karmiących, dzieci, podróżnych oraz osób starszych. W czasie Ramadanu muzułmanie spożywają dwa posiłki: tuż po zachodzie słońca i przed świtem.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ