0
2561
zdjęcia
fot: pixabay.com

W dzisiejszych czasach sztuka robienia zdjęć stała się czym bardzo powszechnym. Przyczynił się do tego zawrotny rozwój techniki i całkowite przejście do technologii cyfrowej. Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu fotografia była sztuką przeznaczoną dla osób wyposażonych w dobry aparat analogowy. Co więcej osoby te musiały być też dobrze rozeznane w obsłudze i specyfice aparatu. Zaczynając od ustawienia przesłony, czasu naświetlenia i czasu reakcji migawki. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-robic-dobre-zdjecia/

Pamiętam pierwszą przygodę z aparatem radzieckiej marki Smiena. Ilość ustawień i znajomość technikaliów była nieodzownym wymogiem wykonania dobrego zdjęcia.  Czasy na szczęście się zmieniły. Po pierwsze nie musimy być już mistrzami nawigacji aparatów sterowanych ręcznymi ustawieniami co więcej nauka metodą prób i błędów również obecnie jest znacznie tańsza. Nie musimy inwestować sporej ilości gotówki w zakup  tak zwanych klisz do aparatu a później w ich wywołanie. Dysponując każdym aparatem cyfrowym lub też smartfonem wyposażonym  w aparat, możemy wykonać dowolną liczbę zdjęć, o ile pozwoli nam na to pamięć urządzenia.

Jak zrobić naprawdę ładne zdjęcie

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, musimy się zastanowić nad tym, co tak naprawdę oznacza dla nas sformułowanie: ładne zdjęcie. Dla wielu osób będzie to przede wszystkim poprawne wykonanie fotografii, to jest, właściwe wykadrowanie obrazu/sylwetki. Zmieszczenie w kadrze oczekiwanej sytuacji lub modela. Dla innych ładne zdjęcie to takie, na którym widać wyraźnie. Nie ważne jest, co znajduje się na zdjęciu ale ważne aby to, coś było wyraźnie widoczne. Dla trzeciej grupy ładne zdjęcie,  to takie, które jest ciekawe, na którym widać, że coś chcieliśmy pokazać. Zdjęcie które prowokuje do dyskusji lub takie, które w sposób naturalny pokazuje jakąś ważną sytuację, takie które oddaje autentyczny ból, radość, smutek  może być piękne i może nieść jakiś przekaz.

Przepis na dobre ujęcie

Nie ważne jakiego sprzętu będziemy używać,  czy będzie to świetna tzw. lustrzanka czy też prosty aparat cyfrowy. Jeżeli będziemy dobrymi obserwatorami świata, wyczulonymi na dostrzeganie niezwykłości czasem zwyczajnych chwil, zrobimy piękne zdjęcia.

Najważniejsze to nie bać się próbować, robić jak najwięcej zdjęć, próbować ustawień, sprawdzać świtało, które będzie najlepsze. Testować różne kąty uchwycenia perspektywy, z góry, z boku a może zdjęcie robione z poziomu ziemi? Sposobów na dobre zdjęcie jest mnóstwo. Musimy tylko znaleźć ten właściwy dla nas.

Przeczytaj też: http://cyberprzestepczosc.info/jak-sobie-poradzic-meczacymi-smsami-w-plusie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ