Wakacje w dobie koronawirusa – czy warto rezerwować hotele?

rezerwacja apartamentów

Zbliżający się sezon letni zachęca Polaków do dokonywania wakacyjnych rezerwacji. No ale jak to zrobić, skoro koronawirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo? Czy rezerwacja apartamentów na lipiec i sierpień jest możliwa? Czy w ogóle warto się za to zabierać? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Koronawirus – ile to jeszcze potrwa?

Każdego dnia notowane są nowe przypadki zakażenia koronawirusem i tak naprawdę nie wiadomo do końca czy wyjazdy w lipcu i w sierpniu będą możliwe. Wielu Polaków jest zatem zniechęconych do dokonywania jakichkolwiek rezerwacji i snucia wakacyjnych planów. Niby przechodzimy przez kolejne etapy odmrażania gospodarki i wydaje się, że wszystko wraca do normalności. Niektórzy jednak wciąż zwiastują drugą falę epidemii i kolejne obostrzenia. Czy rzeczywiście to nastąpi? Tak naprawdę nikt tego nie wie. Jak zatem cokolwiek zaplanować i zorganizować? Zupełnie zwyczajnie, ale należy zrobić to rozsądnie i „z głową”. Podpowiadamy, jaka rezerwacja apartamentów jest w pełni bezpieczna dla turysty.

Rezerwacja apartamentów – skuteczna i bezpieczna

Jeżeli teraz rezerwujemy nocleg na lipiec, sierpień albo późniejszy czas, warto upewnić się, że rezerwację będzie można bezkosztowo odwołać. To spowoduje, że unikniemy niepotrzebnych sporów i wszelkich negatywnych konsekwencji, związanych z wycofaniem się z umowy. Jeżeli w okresie wakacyjnym wyjazdy będą zabronione albo zwyczajnie niebezpieczne, lepiej pozostać w domu. Poza tym może się zdarzyć, że będziemy wówczas na kwarantannie i wakacje będą musiały zostać przesunięte. Z reguły solidne programy rezerwacyjne oraz popularne portale, takie jak Booking i Airbnb, są bardzo przejrzyste. Dzięki temu na pewno zauważymy informację o tym, czy rezerwacja apartamentów jest możliwa do odwołania czy też nie. Lepiej stawiać też na hotele i pensjonaty, które nie chcą zaliczek i nie pobierają żadnych opłat rezerwacyjnych. Dzięki temu, w przypadku ewentualnej upadłości hotelu lub pensjonatu, nie stracimy jakichkolwiek pieniędzy. No a trwający obecnie kryzys gospodarczy, może niestety niektóre firmy zmusić do tak radykalnych kroków, jak zakończenie działalności.

Gdzie rezerwować wakacje?

Rezerwując nocleg przy pomocy programów i portali internetowych, zrobimy to szybko i skutecznie. Dodatkowo rezerwacja apartamentów będzie bezpieczna. Po jej dokonaniu z pewnością otrzymamy dokument, podsumowujący wszelkie warunki korzystania z usługi oraz zawierający informację o płatności i możliwym odwołaniu rezerwacji. Warto ten przeczytać i sprawdzić, czy na pewno prawidłowo dokonaliśmy rezerwacji.

0
zdjęcia
fot: pixabay.com

W dzisiejszych czasach sztuka robienia zdjęć stała się czym bardzo powszechnym. Przyczynił się do tego zawrotny rozwój techniki i całkowite przejście do technologii cyfrowej. Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu fotografia była sztuką przeznaczoną dla osób wyposażonych w dobry aparat analogowy. Co więcej osoby te musiały być też dobrze rozeznane w obsłudze i specyfice aparatu. Zaczynając od ustawienia przesłony, czasu naświetlenia i czasu reakcji migawki. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-robic-dobre-zdjecia/

Pamiętam pierwszą przygodę z aparatem radzieckiej marki Smiena. Ilość ustawień i znajomość technikaliów była nieodzownym wymogiem wykonania dobrego zdjęcia.  Czasy na szczęście się zmieniły. Po pierwsze nie musimy być już mistrzami nawigacji aparatów sterowanych ręcznymi ustawieniami co więcej nauka metodą prób i błędów również obecnie jest znacznie tańsza. Nie musimy inwestować sporej ilości gotówki w zakup  tak zwanych klisz do aparatu a później w ich wywołanie. Dysponując każdym aparatem cyfrowym lub też smartfonem wyposażonym  w aparat, możemy wykonać dowolną liczbę zdjęć, o ile pozwoli nam na to pamięć urządzenia.

Jak zrobić naprawdę ładne zdjęcie

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, musimy się zastanowić nad tym, co tak naprawdę oznacza dla nas sformułowanie: ładne zdjęcie. Dla wielu osób będzie to przede wszystkim poprawne wykonanie fotografii, to jest, właściwe wykadrowanie obrazu/sylwetki. Zmieszczenie w kadrze oczekiwanej sytuacji lub modela. Dla innych ładne zdjęcie to takie, na którym widać wyraźnie. Nie ważne jest, co znajduje się na zdjęciu ale ważne aby to, coś było wyraźnie widoczne. Dla trzeciej grupy ładne zdjęcie,  to takie, które jest ciekawe, na którym widać, że coś chcieliśmy pokazać. Zdjęcie które prowokuje do dyskusji lub takie, które w sposób naturalny pokazuje jakąś ważną sytuację, takie które oddaje autentyczny ból, radość, smutek  może być piękne i może nieść jakiś przekaz.

Przepis na dobre ujęcie

Nie ważne jakiego sprzętu będziemy używać,  czy będzie to świetna tzw. lustrzanka czy też prosty aparat cyfrowy. Jeżeli będziemy dobrymi obserwatorami świata, wyczulonymi na dostrzeganie niezwykłości czasem zwyczajnych chwil, zrobimy piękne zdjęcia.

Najważniejsze to nie bać się próbować, robić jak najwięcej zdjęć, próbować ustawień, sprawdzać świtało, które będzie najlepsze. Testować różne kąty uchwycenia perspektywy, z góry, z boku a może zdjęcie robione z poziomu ziemi? Sposobów na dobre zdjęcie jest mnóstwo. Musimy tylko znaleźć ten właściwy dla nas.

Przeczytaj też: http://cyberprzestepczosc.info/jak-sobie-poradzic-meczacymi-smsami-w-plusie/

Czym są dodatkowe skurcze serca?

0
serce
fot. Pixabay.com

Dodatkowe skurcze serca czyli inaczej ekstrasystolia to skurcze pojawiające się poza fizjologicznym rytmem serca. Przypadłość jest na tyle niepopularna, że wiele z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Jak ją rozpoznać?

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/dodatkowe-skurcze-serca/

 

Objawy dodatkowych skurczy serca

Dolegliwość ta nie jest łatwa do stwierdzenia gdyż nie daje wyraźnych objawów. Możesz odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej lub duszności w trakcie kaszlu. Mogą się zdarzać zawroty głowy i omdlenia. Dla pełnej diagnostyki konieczne jest wykonanie EKG które pozwoli wykryć nieprawidłowości.

 

Przyczyna dodatkowych skurczy serca

Jedną z wielu przyczyn jest naturalne starzenie się organizmu. Schorzenie częściej dotyczy osób starszych jednak coraz częściej dotyka też młodych ludzi. Sprzyja temu stres oraz szybki tryb życia. Jesteśmy przemęczeni oraz żyjemy w ciągłym napięciu co nie jest korzystne dla serca. Dodatkowe skurcze mogą być efektem zażywania używek lub intensywnego wysiłku fizycznego. W takim przypadku badanie będzie najlepszym rozwiązaniem. Do tego czasu warto jednak zadbać o mniej tłustą dietę, odpoczynek oraz rezygnacja z bardzo intensywnych ćwiczeń. Postaraj się zapanować nad stresem oraz unikać używek dla lepszego stanu swojego serca.

 

Przeczytaj też: http://www.turistiko.pl/czym-sa-bajpasy-serca/

 

Zamki małopolskie – które są warte odwiedzenia?

0

W Małopolsce nie brakuje przepięknych zamków. A ich znaczna część jest w zasięgu krótkiej podróży, prosto z Krakowa. Są to miejsca niezwykle ciekawe, które swoim wyjątkowym klimatem przyciągają turystów z różnych zakątków kraju i świata, bez względu na porę roku. Jeżeli jesteśmy miłośnikami historii, jest to dla na idealna okazja, by wyruszyć szlakiem zamków małopolskich.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/szlakiem-zamkow-malopolskich/

Zamek w Niedzicy

Powstał w latach pomiędzy 1320, a 1325 rokiem. Został wybudowany jako warownia na ziemiach, które w tamtych czasach były dzielone między Polskę, a Węgry. Obecnie w zamku Niedzica znajduje się niezwykłe muzeum, które stanowi jedną z ważniejszych atrakcji województwa małopolskiego. W ruinach zamku została znaleziona mapa, która ma prowadzić do mitycznego skarbu znajdującego się w wodach Tititaca.

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie powstał w XIII wieku na wysokim wzgórzu. Jego właściciel często się zmieniał, a historia zamku w Czorsztynie jest dość burzliwa. Na początku był on strażnicą pograniczna węgiersko-polskiego. Z czasem stał się niewielkim grodem drewnianym, do którego została dobudowana wieża cylindryczna i został przekształcony w piękną warownię. W dzisiejszych czasach zamek w Czorsztynie to jedna z głównych atrakcji turystycznych.

Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn powstał w średniowieczu, prawdopodobnie na początku XIV wieku. Nazywany był kiedyś „małym Wawelem”, jednak z czasem uległ wielokrotnie zniszczeniu. Głównie było to wynikiem dość częstych zmian zarządców. Zamek nie mógł zostać odbudowany, ponieważ brakowało wtedy pieniędzy. Dopiero, gdy trafił pod opiekę gminy Krzeszowice został odrestaurowany, prace zostały zakończone w 2016 roku.

Zamek w Wieliczce

Wieliczka to miasto, które jest zazwyczaj kojarzone przez większość osób z kopalnią soli. Jednak oprócz tej atrakcji, ma jeszcze do zaoferowania kilka innych. Jednym z nich jest zamek, który został wybudowany pod koniec XIII wieku. Na początku był centrum lokalnego życia, ale to nie wszystko. Można powiedzieć, że był także siedzibą jednego z największych przedsiębiorstw w Europie – Żup Krakowskich. Obecnie zamek w Wieliczce został wpisany na listę zabytków UNESCO, a znajduje się w nim teraz muzeum.

Zobacz też: http://www.turistiko.pl/jakie-atrakcje-czekaja-na-turystow-odwiedzajacych-krakow/

Czarter jachtów – niezapomniana, wakacyjna przygoda

0
czarter
fot: pixabay.com

Ulubionym kierunkiem wakacyjnych podróży Polaków jest południe Europy. Często decyduje o tym stosunkowa niewielka odległość w porównaniu z innymi egzotycznymi destynacjami. Poza tymi praktycznymi względami  zwracamy uwagę przede wszystkim na pogodę i piękne krajobrazy. Południu Europy nie da się odmówić uroku. Piękne starówki, zróżnicowany krajobraz, ciepłe temperatury i czysta woda. Nic dziwnego, że Polacy pokochali te rejony.

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/czarterowanie/

Uroki Grecji

Największą popularnością cieszy się Grecja. W porównaniu z Włochami, Hiszpanią czy Francją dodatkowego uroku dodają jej tysiące rozsianych wokół wysp. Najpiękniejsze z greckich wysp to: Kreta, Rodos i Korfu. Z uwagi na szczególne uwarunkowania geograficznie żegluga została jedną z najważniejszych gałęzi greckiego przemysłu. To też dowód na to, jak zmienia się sposób spędzania urlopu. Turyści nie poprzestają juz na opalaniu się w luksusowych kurortach all inclusive. Pragną juz nie tylko spokoju, ale coraz częściej chcą zasmakować w nowych wrażeniach, przeżyć przygodę. Chcą niezapomnianych przeżyć, by mieć co wspominać w szare jesienne dni. 

Charter jako nowy sposób na spędzanie urlopu

Da się również zauważyć, że turyści coraz częściej stawiają na niezależność. Zamiast taksówki czy autobusu chętniej wynajmują auto, by zwiedzać miasto czy wyspę w swoim tempie. W ostatnim czasie z kolei ochoczo korzystają z wynajmu jachtów. Czarter jachtów rozwija się bardzo prężnie. Wielu podróżnych przygotowuje się do urlopu, zdobywając odpowiednie uprawnienia do kierowania jachtem, by latem przeżyć przygodę. To wspaniała okazja na spędzenie czasu w gronie rodziny czy przyjaciół. 

Oczywiście, trzeba się liczyć z dość wysokimi czarteru jachtu, jednak za takie wrażenia warto zapłacić więcej. Jeśli podzielimy się kosztami z rodziną czy znajomymi może się okazać, że cena nie odstrasza aż tak bardzo jak w pierwszej chwili.

Jedno jest pewne – nigdzie nie będziesz mieć takiej okazji do zachwycania się naturą i morzem. 

Przeczytaj też: http://www.toysboard.pl/czym-jest-system-przywolawczy/

Co wyjątkowego jest na Maderze?

które miejsca zobaczyć będąc na Maderze?

Madera to wyspa, która jest jedyna w swoim rodzaju. Co roku odwiedzają ją setki turystów z całego świata. W sumie nic w tym dziwnego, jej krajobraz nie przypomina pozostałych wysp europejskich. Madera przyciąga swoją niezwykłą zielenią, egzotycznymi kwiatami oraz górskim krajobrazem. To wszystko tworzy klimat, którego nie da się zapomnieć.

Funchal – stolica Madery

Stolicą Madery jest miasto Funchal, położone na południowym wybrzeżu. Znajduje się tam wiele pięknych miejsc, jednak najbardziej popularne są ogrody botaniczne. Ich atrakcją są nietypowe gatunki roślin, ale to nie wszystko, możemy znaleźć tam też widok na ocean, który zapiera dech w piersiach.

Ulice stolicy Madery są bardzo urokliwe, pełne zabytków i klimatycznych tawern. Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania jest również lokalny targ, na którym znajdziemy mnóstwo świeżych oraz soczystych owoców i warzyw. Kilka lat temu została również otwarta szklana platforma, spacerując po niej można podziwiać panoramę miasta. Ale jest to atrakcja wyłącznie dla osób, które nie boją się wysokości. Chodzenie po niej może być stresujące.

Przeczytaj też: http://www.turistiko.pl/lista-produktow-must-have-kazdego-podroznika/

Plaże i wulkaniczne baseny

Madera należy go grupy wysp wulkanicznych, dlatego też w większości są spotykane plaże kamieniste oraz żwirowe. Istnieją wyłącznie dwie plaże piaszczyste, aby je stworzyć, piach musiał być przywieziony aż z pustyni. Warunki do plażowania może nie są idealne, za to istnieje jeszcze jedna atrakcja, która może nam to wynagrodzić. Mowa o naturalnych basenach, które powstały w wyniku eksplozji wulkany i płynącej lawy.

Porto Santo

Porto Santo to wyspa, która leży na północny wschód od Madery. Jest często odwiedzana przez turystów, ze względu na to, że mieszkał na niej kiedyś Krzysztof Kolumb. Oprócz tego mówi się o niej, jako o najpiękniejszej strefie całego archipelagu. Porto Santo to świetne miejsce, zarówno na beztroskie wakacje jak i kilkudniowy, spontaniczny wypad. Miasteczko ma typowo portugalską architekturę, z białymi domami i krętymi uliczkami.

Źródło: https://travelandtaste.pl/

Pierwszy urlop w Zakopanem

Pierwszy urlop w Zakopanem

Zakopane to popularne miasteczko turystyczne, które co roku przyciąga amatorów sportów zimowych, pięknych krajobrazów, wspaniałej natury i góralskiego klimatu. Jest to doskonałe miejsce na spędzenie urlopu zarówno zimową, jak i letnia porą. Na pierwszym miejscu wyjazdu zazwyczaj pojawiają się wspaniałe Tatry, idealne do pieszych górskich wędrówek.

Górskie wędrówki

Najczęściej odwiedzanym szczytem jest Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Wejście na szczyt najłatwiejszą i najkrótszą trasą to ok. 3,5 h. Wspaniała panorama Kasprowego Wierchu, usytuowanego w samym środku pasma tatrzańskiego jest niezwykłą nagrodą z trud we wspinaczce. Na Kasprowy Wierch można także wjechać kolejką, co zajmuje kilkanaście minut. To doskonały punkt, by rozpocząć trekking po Tatrach. Kolejnym ważnym punktem widokowym jest Giewont (1894 m n.p.m.) w Tatrach Zachodnich, do którego najszybciej można się do stać z Kasprowego Wierchu. Zaprawieni zdobywcy górskich szczytów mogą dostać się tam mniej zatłoczonymi szlakami górskimi. Szczytem łatwo dostępnym jest również Gubałówka, na którą możemy wjechać kolejką linowo-terenową. Z jej szczytu rozciąga się panorama na Zakopane wraz z górującymi szczytami Tatr. Miłośnicy natury koniecznie muszą udać się nad Morskie Oko, największe jezioro w Tatrach, leżące w Dolinie Rybiego Potoku. Znajduje się ono ok. 25 km od Zakopanego. Dojazd jest możliwy do Palenicy Białczańskiej, skąd 8 km należy pokonać pieszo lub dorożką. Miejsce to obfituje w niesamowite widoki na Tatry Wysokie i szczyt Rysy.

Góralski klimat Zakopanego

W Zakopanem nie sposób przeoczyć Krupówek, najważniejszego deptaka miasteczka. Kilkukilometrowa ulica pozwala poczuć góralską atmosferę, dzięki licznym sklepom i budynkom łączącym charakterystycznym zakopiański styl z nowoczesnym budownictwem, nad którymi rozciąga się widok na Giewont. Zakopane to również niezwykła architektura i jej polscy twórcy. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, który spopularyzował ten styl w budownictwie Podhala. Innymi przykładami stylu zakopiańskiego są Muzeum Karola Szymanowskiego polskiego kompozytora i pianisty w Willi Atma czy kaplica w Jaszczurówce, zbudowana bez użycia gwoździ. Dla kibicujących polskim skoczkom narciarskim, wyjątkową atrakcją jest Wielka Krokiew. Skocznia imienia Stanisława Marusarza, polskiego skoczka, olimpijczyka, jest największą skocznią w Polsce. Istnieje możliwość zobaczenia skoczni z bliska, można wjechać wyciągiem na jej szczyt.

Urlop w Zakopanem to także klimat góralskiej zabawy i smaku oscypka. Przy wyborze noclegu warto uwzględnić lokalizację obiektu i jakość usług. Dla par, rodzin, przyjaciół dobrym rozwiązaniem będą apartamenty, zapewniające komfortowe warunki w doskonałych cenach. JLS Apartamenty to doskonały wybór jeżeli nie chcemy martwić się o nocleg, zwłaszcza jeżeli to nasz pierwszy wyjazd, gdzie musimy zorientować się w ofercie turystycznej miejsca, wybrać atrakcje i ułożyć plan naszego wypoczynku.

Domki letniskowe w Dąbkach nad morzem

Domki letniskowe w Dąbkach nad morzem

Wybór kierunku letnich podróży wcale nie jest takim łatwym zadaniem, jak może się wydawać. Chociaż większość osób decyduje się na podróż zagraniczną, prawda jest taka, że w kraju również jest wiele pięknych miejsc, które bez wątpienia warto zobaczyć, Dobrym przykładem jest polskie morze. Jest wiele nadmorskich miejscowości, niektóre są bardziej imprezowe, inne bardziej spokojne, także każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie. Jak zaplanować podróż nad morze? Od czego zacząć?

Jak wybrać pierwszy fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Jak wybrać pierwszy fotelik samochodowy dla niemowlaka

Pierwszy fotelik samochodowy to trudny wybór na świeżo upieczonych rodziców. Wybór dostępnych modeli i rodzajów na rynku jest tak szeroki, że trudno jest się z nim odnaleźć. Fotelik zapewnia jednak dziecku bezpieczeństwo, dlatego jest niezbędnym elementem ekwipunku dla malucha. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę renomowanych producentów, takich jak fotelik Coto Baby, który zapewnia doskonałe dopasowanie oraz odpowiednie dodatki zabezpieczające, które pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku. Przedstawiamy, co na należy wziąć pod uwagę, wybierając pierwszy fotelik dla dziecka!

Zakres wagowy od 0 do 13 kg

Wybierając fotelik samochodowy dopasowany do dziecka powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim wagę naszego malucha. Dzieci w pierwszym foteliku, zwanym też nosidełkiem należy przewozić tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy, że dopiero dzieci czteroletnie mogą być wożone przodem do kierunku jazdy. Taki fotelik montuje się na pasy lub na isofix. Na rynku dostępne są również foteliki w zakresie wagowym 0-10 kg. Można też znaleźć foteliki w zakresie wagowym 0-18 kg, ale ze względu na kąt nachylenia większość takich fotelików przeznaczona jest dla dzieci siedzących, więc minimum półrocznych.

Testy zderzeniowe

Warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne symbole na foteliku Coto Baby, aby wybrać odpowiedzialnie. Wybierajmy takie produkty, które posiadają jak najwięcej certyfikatów, a także wysokie wyniki w testach zderzeniowych. Homologacja oznacza, że Unia Europejska stwierdziła, że fotelik samochodowy jest przeznaczony do konkretnej grupy wagowej. Nie oznacza to jednak, że produkt przeszedł odpowiednie testy zderzeniowe. Najbardziej popularne są testy ADAC i OEAMTC — wynikami tych testów chwalą się producenci najpopularniejszych w Europie marek fotelików. Oceniają foteliki nie tylko pod kątem bezpieczeństwa dziecka w trakcie wypadku, ale również zwracają uwagę na to, czy fotelik jest łatwy w montażu.

Odpowiednie pasy

Pierwszy fotelik wyposażony jest w wiele niezbędnych zabezpieczeń. Dziecko przypinane jest wewnętrzną uprzężą, która jest 3-punktowa i 5-punktowa. Foteliki Coto Baby wyposażony jest w drugi rodzaj zapinania, dzięki czemu lepiej chroni dziecko w razie wypadku, zwłaszcza jeśli zdarza nam się zbyt luźno zapiąć pasy. Warto zatem wybierać takie produkty, który mają rozbudowaną uprzęż. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany fotelik, to gwarancja bezpieczeństwa dla naszego dziecka. Warto zatem wcześniej dowiedzieć się, jaki produkt wybrać, aby był on idealnie dopasowany.

Domki letniskowe nad morzem – dlaczego to dobry wybór?

Domki letniskowe nad morzem

Polacy coraz częściej wyruszają na wakacje w dalsze zakątki świata. Chętnie korzystają z atrakcyjnych ofert popularnych biur podróży, dzięki którym mogą wziąć udział w zorganizowanych wyjazdach do egzotycznych krajów. Polskie kurorty wypoczynkowe wcale nie narzekają jednak na brak turystów. Są tak samo popularne jak wiele lat temu, a zwłaszcza te tereny, które występują w okolicach polskiego morza. Ten typ wakacji może spodobać się dosłownie każdemu. Dlaczego jednak wciąż jest on aż tak popularny i co takiego sprawia, że ludzie dalej wynajmują domki letniskowe nad morzem?