Zimowe szaleństwo na stokach w Zakopanem

0
Zimowe szaleństwo na stokach w Zakopanem

Zima to wyjątkowy czas, w którym wielu z nas wyjeżdża na urlop górski. Nie jest żadną tajemnicą, że podstawowym celem takich wyjazdów jest możliwość szusowania po górskich trasach zjazdowych. Tych w górach jest bardzo wiele, ale w naszych Tatrach mamy ich najwięcej. Jeśli dodamy do tego możliwość napawania się pięknymi widokami, to odpowiedź na to dlaczego Tatry cieszą się tak dużym powodzeniem jest oczywista.

Sezon wakacyjny – w to warto się zaopatrzyć!

0

Szum drzew i wody, śpiew ptaków, ciepły piasek pod palcami i promienie słoneczne na twarzy… kto tego nie kocha? Sezon wakacyjny został oficjalnie rozpoczęty i wszyscy rozmyślają nad tym, gdzie w tym roku się udać. Propozycji i ofert różnych biur podróży jest co nie miara. Oczywiście można równie dobrze samemu zorganizować wyjazd z rodziną lub przyjaciółmi albo po prostu pozostać na ogródku w domu i leżeć na leżaku. Ten wybór zależy już tylko do indywidualnych preferencji. Warto jednak zaopatrzyć się w kilka podstawowych przedmiotów, które umilą wakacyjny czas.

Rozsądek na wakacjach, czyli jak nie zbankrutować na urlopie

0

Wyjazd na wakacje to często duży koszt i niejednokrotnie mogą nas zaskoczyć różne wydatki w czasie wypoczynku. Warto je przewidzieć i zaplanować, ponieważ nic tak nie niszczy wakacji, jak martwienie się o pieniądze. Podpowiadamy, jak rozsądnie dysponować wakacyjnym budżetem w czasie urlopu, żeby nie zbankrutować.

Według badania Diners Club Polska, w 2018 roku na wakacje planuje pojechać ponad 70% Polaków. To aż o 15% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej ankietowanych (40%) chce spędzić urlop w kraju, jednocześnie znacznie wzrósł odsetek turystów chcących wypoczywać za granicą (27%). W 2017 roku na zagraniczne wakacje planowało wyjechać tylko 13,9% Polaków. Takie podróże najczęściej wybierają osoby w wieku 30-39 lat. Natomiast na wypoczynek w kraju decydują się najmłodsi ankietowani w wieku 18-29 lat.

– To, czy wybieramy wakacje w kraju, czy za granicą zależy przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujemy na wypoczynek. Wojaże zagraniczne często wiążą się z wyższymi kosztami, nierzadko przekraczającymi ponad 2 000 zł za osobę – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. – Młodsi ludzie, studenci lub osoby dopiero rozpoczynający swoją karierę zawodową najczęściej korzystają z tańszej formy wypoczynku, wybierając samodzielnie zorganizowany wyjazd nad polskie morze lub w góry. Coraz popularniejsze jest jednak finansowanie nawet droższych wakacji za pomocą pożyczki na raty miesięczne.

Ile wydajemy na wakacje?

Wróćmy jeszcze na chwilę do badania Diners Club Polska. Wynika z niego, że około 40% Polaków planujących wyjechać na wakacje chce przeznaczyć na wypoczynek od 1 000 do 2 000 zł na osobę. Ponad 21% ankietowanych nie zamierza na ten cel przeznaczać więcej niż 1 000 zł, a 12% wyda na wakacje tylko 500 zł na osobę. Na wyższe koszty wakacyjne jest przygotowanych 16,2% Polaków – ta grupa przeznaczy na wypoczynek od 3 000 do 4 000 zł. Natomiast najdroższy urlop, w kwocie powyżej 4 000 zł za osobę, planuje tylko około 6,2% naszych rodaków.

Zagraniczny wyjazd kosztuje polskiego turystę średnio około 1 864 zł za osobę – to kwota wyższa o 99 zł niż w roku poprzednim. Natomiast na wakacje w Polsce musimy przeznaczyć około 1 588 zł za osobę.

Jak rozsądnie dysponować pieniędzmi na wakacjach?

Wakacje wiążą się z kosztami. Warto dobrze rozplanować wszystkie wydatki. Najdroższe są zagraniczne wycieczki, zwłaszcza te wykupione w biurze podróży. Jednak nawet planując taką podróż, możemy znaleźć sposoby, żeby więcej pieniędzy zostało nam w kieszeni. W tym celu warto skorzystać z ofert promocyjnych. Rezerwując letni wypoczynek już w sezonie zimowym, możemy zaoszczędzić nawet 20-30% całego kosztu wyjazdu. Podobnie jest, gdy skorzystamy z oferty Last Minute. Jednak w ostatnim przypadku na wyjazd trzeba zdecydować się szybko.

Będąc na wakacjach, najwięcej wydajemy na przyjemności, atrakcje i smakołyki. Wiadomo, że w trakcie urlopu często nie liczymy się z pieniędzmi. Aby nie zbankrutować przed powrotem do domu, warto zaplanować codzienną kwotę, jaką możemy wydać i konsekwentnie się jej trzymać. Podczas wakacji można zaoszczędzić również na transporcie. Nierzadko wybierając podróż samochodem czy pociągiem, zapłacimy mniej za dojazd niż lecąc samolotem. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość, zdecydujmy się na urlop poza najgorętszym sezonem letnim, wtedy ceny wypoczynku są nawet o połowę niższe nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Jak Polacy finansują wakacyjne wyjazdy?

Według danych portalu Kayak.pl, 59% Polaków regularnie oszczędza, żeby w okresie wakacyjnym wyjechać na wakacje. Aby zebrać środki na letni wypoczynek, 31% badanych ogranicza wydatki na różne przyjemności jak zakupy, wyjście do kina itp., 14% bierze dodatkowe zlecenia, żeby zarobić na wypoczynek, a 8% sprzedaje niepotrzebne rzeczy. Natomiast 5% Polaków bierze pożyczkę w celu sfinansowania wakacyjnego wyjazdu. W tym przypadku, jeśli chcemy uniknąć skomplikowanych formalności i kolejek w bankowych placówkach, warto wziąć pod uwagę coraz popularniejsze w Polsce pożyczki na rynku pozabankowym. Oferta firm pożyczkowych staje się coraz ważniejszą alternatywą, ponieważ można pożyczyć pieniądze bez wychodzenia z domu przez internet, a do tego nie trzeba przygotowywać wcale wielu dokumentów. Coraz częściej firmy pożyczkowe proponują także pożyczki na raty, w których można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To pozwala sfinansować nawet najdroższe wakacje oraz może być ratunkiem, gdy w czasie wypoczynku źle zaplanujemy budżet i zabraknie nam pieniędzy.

Precyzyjne planowanie wakacyjnych wydatków pozwala zadbać o finansowe bezpieczeństwo naszego wypoczynku. Niestety, nieustanna kontrola wydatków nie jest łatwa, szczególnie na wakacjach. Warto jednak podjąć ten trud, żeby kłopoty finansowe nie zakłóciły naszych wakacji.

Beskid Niski – noclegi w górach

0

Jak wybrać miejsce na urlop w górach?

Wybór odpowiedniego miejsca na letni wypoczynek zwykle nastręcza wielu trudności. Często wybierając miejsce na urlop nie mamy jasno zdefiniowanych kryteriów poszukiwania i analizując oferty poruszamy się chaotycznie zwracając uwagę na rzeczy nieistotne, a zapominamy o tych kluczowych, bez których wypoczynek będzie mniej udany. Dobrze jest, gdy miejsce, do którego się wybieramy ma jasno zdefiniowaną grupę docelową. Wtedy wiemy czego możemy się spodziewać.

Zupełnie inaczej powinniśmy nastawić celowniki gdy chcemy być w centrum dużej miejscowości z barami, straganami, deptakami i huczącą muzyką, a inaczej gdy poszukujemy szumu lasu, kwitnących łąk, ciszy przeplatanej krzykiem derkacza czy poszczekiwaniem koziołka.

Gdzie na urlop? Bieszczady czy Beskid Niski?

Bieszczady są piękne. Tatry także. Jednak ani w Bieszczady, ani w Tatry wielu nie zaryzykowałoby wyjazdu w wakacje. Jeżeli wybierać miejsce na urlop w górach to tylko Beskid Niski. Podobnego zdania są Goście, którzy przyjeżdżają do Siwejki na wypoczynek. Niestety Bieszczady stały się ogromnie popularne i ciągną tam tłumy. Przekłada się to na wyższe ceny i spadek jakości usług w tym rejonie. Także szlaki turystyczne oblegane są przez turystów, trudno mówić więc o wypoczynku w takich warunkach. Z tego też powodu rolę Bieszczadów sprzed dekady przejął aktualnie Beskid Niski – góry puste i dzikie!

Schronisko, pensjonat czy agroturystyka?

Schronisko ukierunkowane jest na obsługę turysty okazjonalnego, chwilowego, wędrującego i taką spełnia rolę wyśmienicie. Przychodzę wieczorem, wychodzę rano. Trudno jest w takiej sytuacji w schronisku zadbać o odpowiednią atmosferę i warunki na dłuższy wypoczynek. Schroniska zwykle zlokalizowane są blisko szlaku turystycznego, co jest dużym atutem dla wędrowca. Niestety w ciągu dnia w jego pobliżu gromadzi się wielu turystów jednodniowych, sporo jest zamieszania, a kuchnia nie nadąża z wydawaniem posiłków.

Zupełnie inaczej wygląda pobyt w pensjonacie. Tu możemy liczyć na odpowiednią jakość, niestety za odpowiednią cenę. Pobyty w pensjonatach są dość drogie, a obiektów takich w dobrej lokalizacji w Beskidzie Niskim jest niewiele. Pensjonaty są także obiektami większymi często zarządzanymi przez managerów, dla których istotne jest zrealizowanie odpowiedniego celu narzuconego przez właściciela. Generalnie nie ma się do czego przyczepić, ale często brakuje tego czegoś…

Odrębną grupą miejsc noclegowych w Beskidzie Niskim są domy agroturystyczne. Nie mają one wiele wspólnego z podobnymi obiektami sprzed 10 czy 20 lat. Są to budynki najczęściej nowe, funkcjonalnie wyposażone, przemyślane, zbudowane z klimatem. W takich domach w Beskidzie Niskim warto spędzić urlop. Niewielka ilość pokoi, domowe jedzenie serwowane przez właścicieli, tworzenie atmosfery i dbałość o szczegóły powodują, że niemal każdy czuje się w takim miejscu znakomicie. Agroturystyki także często oferują atrakcyjne ceny na noclegi wielodniowe.

Wakacje w Beskidzie Niskim

Jednym z miejsc, w którym warto spędzić urlop jest dom Siwejka i być może będziecie Państwo mieli okazję przekonać się o tym osobiście. Wybierając na odpoczynek tą agroturystykę, możecie spodziewać się w okolicy ciszy, spokoju, dobrej atmosfery i klimatu sprzyjającego regeneracji. Siwejka położona jest idealnie: z daleka od głównej drogi, na uboczu, wśród gór, nad rzeką pełną bobrów, na środku kwitnącej łąki i zachwyca swoją lokalizacją. Wybierają na pobyt Siwejkę w okolicy znajdziecie wiele atrakcji. Ten dom położony jest w Beskidzie Niskim, gdzie znajduje się ogromna ilość zabytkowych cerkwi i pięknych cmentarzy z okresu I wojny światowej, a niewielka odległość od kameralnego uzdrowiska Wysowa-Zdrój i zalewu Klimkówka (zaledwie 6 km) sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej o noclegach w górach – Kliknij

Częstochowa, Licheń, Ostra Brama – nasze sanktuaria maryjne

0

Kult maryjny jest silnie ugruntowany w polskiej religijności, a wierni wciąż pielgrzymują do miejsc, w których oddaje się szczególną cześć Matce Bożej. Poznaj rodzime sanktuaria i dowiedz się, przed jakimi cudownymi obrazami modlą się odwiedzający je chrześcijanie.

Sopot – wygodne wczasy nad morzem i apartamenty przy molo

0

Sopot jest znany jako nadmorski kurort, ponieważ od ponad 100 lat zwabia turystów zainteresowanych tutejszymi uzdrowiskami. Ostatnio znów zyskał na popularności – bawią się tutaj największe, polskie sławy. Ciebie też interesuje urlop w Sopocie? Zobacz najważniejsze obiekty w tym mieście.

Polanica-Zdrój: noclegi, atrakcje, imprezy

0

Polanica-Zdrój to znane i bardzo popularne miasto o charakterze uzdrowiskowym, posiadające również liczne atrakcje turystyczne. Sama miejscowość, jak i jej okolica ma sporo do zaoferowania, warto jest więc dowiedzieć się czegoś więcej planując wypada właśnie tam.

Tanie linie lotnicze w Polsce, kiedy i jak kupować aby było rzeczywiście tanio?

0

Dla wielu osób wciąż największą przeszkodą w lataniu samolotem są wysokie ceny biletów, które zniechęcają do podróży tym środkiem transportu. Są jednak sposoby na to, aby taniej zabukować lot, którego koszt może wynosić zaledwie kilkanaście złotych. A jak to zrobić?

Dobry hotel na konferencję

0

Organizowanie konferencji w hotelach jest dosyć popularnym rozwiązaniem. Taka opcja jest wygodna przede wszystkim w przypadku wydarzeń, w których uczestniczą osoby z różnych miast.

Podróże na własną rękę: Kuba

0

Republika Kuby, największa z karaibskich wysp to coraz częściej obierany kierunek podróżniczy. Kiedyś Polacy kojarzyli Kubę głównie ze względu na dyktaturę Fidela Castro, ustój komunistyczny, jedzenie wydawane na kartki oraz katolicyzm – być może ze względu na oczywiste podobieństwa. Kubę poznaliśmy także z amerykańskiej superprodukcji „Dirty Dancing”, którą pokochali wszyscy za piękną historię miłosną na tle niesprzyjających warunków politycznych.